Kosta Rika’da birçok bakanlık ve devlet kurumunun verilerini ele geçiren fidye yazılım grubu Conti, halka seslendi. Conti grubu, halktan istedikleri ödemeyi yapmayan hükümeti devirmelerini istedi.

Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’ya siber saldırı düzenleyen Conti grubu, geçen aydan bu yana yaptığı saldırıların tamamını geri çekmek için hükümetten fidye talep etti. Cumhurbaşkanı Rodrigo Chaves Robles’e seslenerek daha fazla ödeme yapacak bir hükümet kurmasını isteyen siber tehdit aktörleri, halka da rejim değişikliği için ayaklanma başlatma çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Rodrigo Chaves Robles, verilerin çalınması ve 10 milyon dolar fidye istenmesinin ardından ülke genelinde olağanüstü hal ilan etti.

Conti tarafından gönderilen mesajda, ‘’Kosta Rika’nın tüm sakinlerine sesleniyorum, hükümetinize dönün ve en kısa zamanda ödeme yapmaları için mitingler düzenleyin.’’ yazdığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.

Conti grubunun birçok bakanlığın sitelerini şifrelediği ve ele geçirdiği 670 GB’tan fazla verinin yüzde 97’sini sızdırdıkları belirtildi.