Son zamanlarda oldukça dikkat çeken siber saldırıların sorumlularına uluslararası düzeyde operasyon düzenlendi. Avrupa Polis Teşkilatı Europol, geçtiğimiz cuma günü ABD,Almanya, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerde toplam 150 kişinin göz altına alındığı, Dark Web’e büyük çaplı bir operasyon başlattı. İlk kez Almanya’a bu çapta bir siber operasyonun düzenlenmesi de dikkat çekti.


Europol’den yapılan yazılı açıklamada, hedeflenen şüphelilerin hepsinin organize suç örgütlerinde farklı rolleri olduğu belirtildi. Siber suçlulardan bazılarının; brute force, SQL enjeksiyonu, kimlik hırsızlığı ve phishing gibi saldırılarla birden fazla mekanizma kullanarak sistemlere sızmaya çalıştığının altı çizildi. Europol’e göre, siber suçlular daha önceki saldırılarında sızdıkları sistemlerde uzun süre fark edilmeden kalmayı başardı.


 Europol yetkilileri, “Ağa girdikten sonra, bu siber tehdit aktörlerinden bazıları, tespit edilmemek ve daha fazla erişim elde etmek için yanal olarak hareket etmeye, Trickbot gibi kötü amaçlı yazılımları veya Cobalt Strike veya PowerShell Empire gibi istismar sonrası kullanılan kötü yazılımları bulaştırıyorlardı.” şeklinde konuştu.


ReVil çetesinin lideri hakkında arama kararı çıkarıldı


Alman yetkililer yerel basına yaptığı açıklamada, ReVil çetesinin suç liderini tespit ettiklerini açıkladı. Takma adı olan ‘Nikolay K.’ olan ve kendisini bir kripto para birimi tüccarı olarak tanımlayan çete liderinin hakkında arama kararı çıkartıldı. Nikolay K.’nın Rusya’da kaçak olarak yaşadığı ifade edildi.