Bir süredir devam eden DeepDotWeb haber sitesine ilişkin davada, İsrailli operatör 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. ABD Dark Web’e geçit sağlayanlara acımadı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre DeepDotWeb’in sahibi ve operatörü olan 37 yaşındaki Tal Prihar’ın, kara para aklama ve siteye yasa dışı bağlantılar ekleme suçlarından 8 yıl hapis cezasına çarptırılırken, akladığı 8 milyon 414 bin 173 doları geri ödemesi istendi. Bakanlık ayrıca, davada eş sanık durumunda olan Michael Phan’ın da İsrail’de iade işlemlerinden geçtiğini duyurdu.

DeepDotWeb, darknet pazarları, Tor hizmetleri, gizlilik, bitcoin ve ilgili haberler hakkında röportajlar, incelemeler sunan bir haber sitesi olarak biliniyordu. Ancak FBI tarafından yürütülen araştırmalar sonucunda 2013’ten beri var olan DeepDotWeb’in sadece bir haber sitesi olmadığı, kullanıcılarına uyuşturucu, ateşli silahlar, hack’ing araçları, zararlı yazılımlar, çalınmış finansal veriler ve daha birçok yasa dışı ögelerin satın alındığı dark web pazarlarına geçit sağlayan bir web sitesi olduğu anlaşılmıştı. ABD Adalet Bakanlığı tarafından 2019’da DeepDotWeb kapatılırken, sahibi ve operatörü olan Tal Prihar’da yakalanmıştı.

Ayrıca Prihar ve Phan suçunu geçen yıl itiraf etmiş ve şirketlerinin paravan olduğunu doğrulamışlardı.