STM’nin Teknolojik Düşünce Merkezi ‘’ThinkTech’’, Siber Tehdit Raporu’nu açıkladı. Rapora göre en çok siber saldırı yapan ülkeler İrlanda ve Çin oldu. Ayrıca raporda siber tehdit aktörlerinin en çok denediği kullanıcı adı ve parolaları da yer aldı.

Raporun zararlı yazılım bölümünde ise ‘’AsyncRAT’’ ve ‘’STOP’’ adlı zararlı yazılımlar mercek altına alındı. Raporun teknolojik gelişmeler bölümünde de kötü amaçlı sosyal medya hesaplarının nasıl tespit edildiği, parola kullanımı ve bluetooth yöntem karıştırma saldırılarının analizlerinin yapıldığı duyuruldu.

Rapora göre, 2021 yılı boyunca toplamda 62 milyon 508 bin 710 siber saldırı meydana gelirken, en çok saldırı yapan ülke 9 milyon 879 bin ile İrlanda oldu. Çin ise 5 milyon 637 bin saldırı ile ikinci sırada yer aldı. Bu ülkeleri sırasıyla; Rusya, Hindistan, ABD, Vietnam, Hollanda, Panama, Türkiye ve Brezilya izledi. Türkiye’de 1 milyon 757 bin siber saldırı toplandığının altı çizildi.

İrlanda’dan gelen saldırı sayısının bir sonraki ülkeye kıyasla bile yüksek sayıda olması vurgulanırken, Panama’nın en çok saldıran ülkeler arasında yer alması ise dikkat çekti.