Sentez Medya tarafından 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen 6’ncı Siber Güvenlik Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan Infrasis Siber Mühendislik Genel Müdürü Can Sobutay ve (E) Dz. Y. Müh. Kd. Albay Ahmet Güven, siber güvenlik noktasında sivil denizcilik alanında hangi önlemlerin alınması gerektiğini aktardılar.

Can Sobutay, ‘’Hayatımızın oldukça yüksek bir bölümüne hizmet eden ve devamını sağlayan sivil denizciliğin henüz siber güvenliğin öne çıkarılmadığı ama siber tehditlerin ciddi bir şekilde risk yarattığı bir sektör.’’ dedi. Bu doğrultuda öncelikle sektörün siber güvenlik konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Sobutay, belirli bir risk analizi yaptıktan sonra hem devletlerin hem de özel kuruluşların yaptığı düzenlemelerle ciddi bir siber bir koruma altına alınmasının altını çizdi.

Ahmet Güven, denizcilik sektörünün tüm dünya için önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasıyla bu anlamda daha da önemli hale geldiğini ifade eden Güven, olası bir kriz ya da gerginlik durumunda siber saldırıların etkisinin olduğunu vurguladı.

Ahmet Güven sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Bu kapsamda ben Türk denizcilik sektöründe bulunan tüm aktörlerin siber güvenlik tedbirlerinin bir an önce alması için gerekli adımları atmasının sadece ticari değil aynı zamanda stratejik bir zorunluluk olduğunu düşünmekteyim.’’

VİDEO: 075
BAŞLIK: Denizcilik Sektörü Tüm Dünya İçin Önemli
KONUŞMACI: Can Sobutay – Infrasis Siber Mühendislik Genel Müdürü ve Ahmet Güven – (E) Dz. Y. Müh. Kd. Albay