Siber tehdit aktörlerinin, Facebook’ta yaptıkları paylaşımlarda İngiltere’de aşı olmayanlar için deep web üzerinden sahte aşı sertifikası sattıkları tespit edildi.

Pandemi nedeniyle belirli yerlere giriş ve çıkışlarda aşı kontrolü yapılıyor. Fakat Facebook’ta aşı olmayanlar için sahte sertifika satıldığını söyleyen ilanlar görülüyor.

İlanlarda, bu sertifikaların insanların işlerini korumalarına, çeşitli faaliyetlere katılmalarına ve seyahat etmelerine yardımcı olacağı ifadeleri yer aldı. Bu paylaşımların bazıları Facebook tarafından birkaç gün içinde kaldırılırken, konuyla ilişkin başka gönderilerin ve yorumların henüz silinmediği dikkat çekti.

Intelligent Sanctuary adındaki siber soruşturma şirketinin yöneticisi Jonathan Benton, internette sahte geçiş izinleri, sertifikalar ve aşı kartları bulunduğunu, hatta bunların bazılarında karta hangi aşının yazılmasını istediğinizin bile sorulduğunu açıklandı.
Eski bir dedektif olan Benton, internette satılan kartların bazılarının yanlış bilgilerle doldurulmuş gerçek kartlar, bazılarının ise tamamen sahte belgeler olduğunu ifade etti.

Satıcılardan birinin; Portekiz, Fransa, Yunanistan, İspanya, Avustralya, Letonya, Fas ve İngiltere de dahil, tam 22 ülkeden aşı sertifikası verebileceğini belirttiği görüldü. Sadece kağıda basılı belge değil, elektronik kodları da içeren Covid-19 uygulamaları da sattıklarını, zira sağlık hizmetlerinde çalışan tanıdıkları aracılığıyla bu bilgileri veri tabanına işleyebildiklerini öne sürdükleri belirtildi.