Türkiye Bilişim Derneği’nin Kamu-BİB’24 ve BİMY’28 Bütünleşik Etkinliği’nde, Maramiro TV’ye konuşan TBD 2’ci Başkanı Ali Yazıcı, bilgisayarınızda ya da telefonunuzda virüs yazılımı kullanıyor musunuz, hiç hack’lendiniz mi sorularına yanıt verdi.

Ali Yazıcı, hem telefonunda hem de bilgisayarında lisanslı yazılımları ve virüs yazılımlarını kullandığını belirtti. Ayrıca bugüne kadar hack’lenmediğini vurguladı.

Ali Yazıcı konuşmasının devamında şu sözleri söyledi: ‘’Bu yazılımları kullanıyor olmamız hack’lenmeyeceğimiz anlamına gelmez. Çünkü burada önemli olan nokta esasında insan becerileri. Siber güvenlik saldırıları her ne kadar yanlış algılansa da, teknoloji kullandığınız anda korunduğunuz anlamına geliyor ama aslında siber güvenlik tehditlerinin yaklaşık yüzde 80’i kullanıcı hatalarından kaynaklanıyor. Ya sosyal mühendislik ya da yanlış yapılandırmadan dolayı. Bundan dolayı, bu tür sistemleri kullanmakla birlikte yine de hack’lenebilirsiniz, siber saldırıların mağduru olabilirsiniz. Önemli olan siber güvenlik yeteneklerinizi arttırmanız ve nitelikli insan kaynağı yetiştirmeniz ve bunu da tüm topluma yaymanız siber direnci arttırmak için çok önemli olduğunu değerlendiriyorum.’’

VİDEO: 023
BAŞLIK: Önemli Olan Siber Güvenlik Yeteneklerinin Arttırılması
KONUŞMACI: Ali Yazıcı – TBD 2’ci Başkanı
RÖPORTAJ: Buse Kahyaoğlu