Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Güvenli İnternet Günü etkinliğinde sosyal medyada yaşanan dezenformasyon hakkında konuştu. Sayan, sosyal medya şirketlerine sert uyarılarda bulundu.

Her yıl yaklaşık 150 ülke ile birlikte kutlanan Güvenli İnternet Günü etkinlikleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ev sahipliğinde düzenlenirken, programın açılış konuşmasını Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan yaptı.

Sosyal medyada yayılan dezenformasyonun internet çağının en büyük problemlerinden bir olduğunu söyleyen Dr. Ömer Fatih Sayan, sosyal medya platformlarının bu yolla amacın dışında hareket ederek ülkelerin iç işlerine müdahale edildiğini belirtti. Sosyal medyada yapılan yalan haberlerin ülkelerin ‘milli güvenlik’ ve ‘kamu düzeni’ açısından sorun teşkil ettiğini söyleyen Sayan, üretilen bu bilgi kirliliğinin propaganda amacı taşıdığını vurguladı.

Sayan, sosyal medya kullanıcılarının bu anlamda dikkatli olması gerektiğini belirtirken; yapılan paylaşımların güvenilirlik, doğruluk, manipüle etme, çıkarlar doğrultusunda yönlendirme, bilgiyi çarpıtma ve çevrimiçi radikalleşme gibi konularda tehlikeli olabileceğini dile getirdi.

Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan; “Ben tüm bu siber saldırıları, sosyal medyada yaşanan provokasyonları, manipüle edilmiş bilgilerin yayılmasını; modern dünya savaşlarının bir silahı olarak görüyorum. Ve bunlar belki de en etkili, en tehlikeli yönetmeler. Bu açık ve net gösteriyor ki önümüzdeki yıllarda konvansiyonel savaş teknikleri ile beraber bunlardan daha çok, dijital dünya ve sosyal medya odaklı hibrit savaş teknik ve tehditleriyle daha fazla karşılaşacağız.” şeklinde konuştu.