Siber güvenlik şirketi olan Trend Micro, 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 101 artışla 33,6 milyonun üzerinde e-posta tehdidini bulut ortamında engellediklerini belirtti. Saldırılardaki bu keskin artış, e-postaların siber saldırılar açısından en önemli giriş noktalarından biri olmaya devam ettiğini kanıtlıyor.

Her yıl tehdit ortamında ve kurumsal saldırı yüzeyinde büyük değişiklikler gözlemlediklerini belirten Trend Micro Teknik Lideri Burçin Olgaç, “E-postalarla başlayan siber saldırılar işletmeler açısından büyük bir tehdit olmaya devam ediyor. Bu risklerin azaltılmasında platform tabanlı bir yaklaşım benimsemek, tehditleri çok iyi araştırmak ve sınırsız düzeyde önleme, tespit ve müdahale sunmak büyük önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Verilerin, 2021 yılı boyunca Microsoft 365 ve Google Workspace gibi iş birliği platformlarında yerel korumayı destekleyen ürünlerden toplandığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.

Olumlu bir gelişme olarak fidye yazılımlarındaki azalma devam etti ve bir önceki yıla göre yüzde 43 oranında azaldığı söylendi.