Tesla ve SpaceX şirketlerinin sahibi Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Starlink uydu interneti hizmetini Ukrayna için aktive ettiğini bildirdi. Fakat TUYAD (Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Özaydın, Elon Musk’ın iddialarının neden gerçekleşemeyeceğini anlattı.

Hayrettin Özaydın, yakın yörünge uydularından bireylere internet verme hizmetinin ancak ilgili ülkede yer istasyonları, veri merkezleri ve veri geçiş üslerinin bulunması ve bunların internet büyük veri ağına bağlanmış olması ile mümkün olabileceğini belirtti. Özaydın, “Kesintisiz internet uzak yörünge uyduları ile yine ekipman vasıtasıyla sağlanabilir ancak yakın yörünge uyduları halihazırda Elon Musk‘ın iddia ettiği şekilde topluma her an hazır geniş bant hızlı internet vermesi şu durumda imkansızdır.” ifadelerini kullandı.

Bunun sebebinin; SPX küp uydularının bir ağ oluşturmuş olmasına rağmen uyduların içinde var olmuş olan kaplama kapasitelerinin verinin iletiminde kullanılan kapasiteyi karşılayacak durumda olmamasından kaynaklandığını söyledi. Hayrettin Özaydın; “Yani bu uydular aracılığıyla internet verilse dahi bireyler için yeterli kapasite oluşmayacaktır. Halihazırda kullanılan cep telefonlarına verileceği ilan edilen internetin cep telefonunun algılayacağı bir modem uygulamasına sahip olması gerekmektedir. Ancak kullanılan cep telefonlarında bu modem ya da modem aplikasyonu olmadığı var sayıldığında uydunun direkt mobil teması mümkün değildir. Geniş bant internetinin sabit abonede tüketiminin sağlanması için de uydudan yayın alabilecek özel anten ve buna bağlı ekipmanların çevrimiçi özelliğine sahip olması gerekmektedir. Teknoloji için gerekli ekipman halihazırda son tüketiciye dağıtılmadığından dolayı sabit ağda bu hizmet kullanılamaz. Sonuç olarak Ukraynalılar için bu hizmeti almak mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://www.dijitalgundem.net/