Sosyal medyada ve internette çocukların kişisel verilerinin toplanarak reklamlar sunulmasına Biden hükümeti karşı çıktı. Üstelik zarar verici bu reklamların giderek artması üzerine Biden hükümeti’nin harekete geçtiği biliniyor.

Dijital reklamcılık yaş ayrımı yapmıyor ve internet üzerinde tükettiğiniz içeriğe göre karşınıza sayısız reklam çıkıyor. Bazı platformlar bu konuda hassas olduklarını dile getirse de çocukların her türlü reklama maruz kaldığı görülüyor.

Halka sesleniş konuşmasında Biden, çocukların kişisel verilerinin toplanarak reklamlar sunulmasını kesinlikle istemediklerini vurguladı. Bundan dolayı çocuklara yönelik reklam gösterimlerinin yasaklanması ve sosyal medya devlerinin kişisel verileri toplamasının son bulması isteniyor.

Beyaz Saray’ın bu çalışmalar doğrultusunda bütçe talep etmesi öngörülüyor. Ayrıca 5 milyon dolarlık bir bütçe ile de sosyal medyanın zihin sağlığı üzerindeki etkisinin araştırılması ve sosyal medyanın yıpratıcılığına karşı bir mükemmeliyet merkezinin kurulmasının amaçlandığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.