Nokia’nın her yıl yayınladığı Tehdit İstihbarat Raporu’na göre, Android cihazlar daha çok siber saldırıya maruz kalıyor.


Tehdit İstihbarat Raporu’yla, dünyadaki mobil ve sabit ağlardaki kötü amaçlı yazılım saldırılarına dair bir panorama elde ediliyor. Elde edilen bu veriler Nokia’nın NetGuard uç nokta güvenlik çözümünün konuşlandırıldığı servis sağlayıcı ağlardan toplandığı görülüyor.


Ağ tabanlı bu yazılım tespiti sayesinde, Nokia müşterilerinin tüketici ve kurumsal cihazlarına kötü amaçlı yazılım bulaşması, cep telefonları, dizüstü bilgisayarları, kişisel bilgisayarları, not defterleri ve yeni nesil de dahil olmak üzere sabit ve mobil şebekelerin izlenmesini sağlanıyor. Ayrıca bu kötü amaçlı yazılım komut ve kontrol iletişimi, istismar girişimleri, bilgisayar korsanlığı etkinliği, DDoS saldırıları için ağ trafiğini inceliyor. Sistem sayesinde hangi cihazlara zararlı yazılımın bulaştığının tespiti yapılabiliyorken, sistem ayrıca saldırıların nereden geldiğini ve hangi ağ aygıtlarının saldırıya uğradığını belirleme noktasında da saldırı trafiğini de kontrol edebiliyor.


Android cihazlara daha çok zararlı yazılım bulaşıyor


Nokia 2021 Tehdit İstihbarat Raporu’nda en çok dikkat çeken unsur ise Android cihazlar diğer cihazlara göre daha çok siber saldırıya maruz kalıyor ve en fazla zararlı yazılım bulaşan sistem olarak açıklandı.


Zararlı yazılım saldırıların yüzde 50’si Android cihazlara karşı yapılmış olduğu duyuruldu. Bu zararlı yazılımların ise en çok bilinen ya da bilinmeyen uygulama mağazalarından geldiği vurgulandı. Pandemiyle birlikte ise zararlı yazılım bulaşma oranı iki katına çıkmış durumda.