Avrupalı boru hattı ve enerji tedarikçisi Encevo’ya siber saldırı düzenlendi. Avrupa’da Rus doğal gazının arzıyla ilgili sıkıntılar yaşanırken, düzenlenen fidye yazılım saldırısı dikkat çekti.

Encevo, siber saldırının ardından birçok Avrupa ülkesindeki müşterilerine yönelik kimlik bilgilerini güncelleme çağrısı yaptı. 25 Temmuz’da bir fiye yazılım saldırısına maruz kaldığını bildiren Encevo, siber saldırının ardından ekipleri tarafından zararın boyutunun araştırıldığını aktardı.

BlackCat adlı hacker grubunun, bu saldırının arkasında olduğunu ileri sürüldü. Hacker grubunun sitesinde yayınlanan ve çalındığı öne sürülen Encevo sözleşmeleri, pasaportlar, faturalar ve e-postaların da dahil olduğu 150 GB’lık verinin fidye ödenmediği takdirde yayınlanacağının söylenmesi ise dikkat çekti.

Saldırı özellikle doğal gaz boru hattı operatörü Creos ve enerji tedarikçisi Enovos’u etkiledi. Encevo, siber saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, kullanıcılara saldırı neticesinde tedarikin kesintiye uğramayacağı garantisini verdi, ancak müşterilerin sisteme giriş bilgilerini mümkün olan en kısa sürede güncellemelerini tavsiye etti.