ESET, teknoloji ve yapay zekanın gelişmesi ile birlikte büyüyen ama farkına varamadığımız riskli bir alana dikkat çekti. 

Çevrimiçi davranışlarla bağlantılı zihinsel sağlık sorunları düşünüldüğünde akla ilk gelen siber zorbalık olsa da çok daha ürkütücü başka bir endişe konusu daha var; erişim. Arama motorları, siber zorbalık kadar olmasa da zararlı olma potansiyeline sahip. Daha fazla ve görünüşte sürekli yenilenen içeriğe sahip kaynaklara kolay erişim sağlıyor. Arama motorları, kişisel bilgisayarlar ve internet doğası gereği kötü değil, ancak dikkatli olmayı gerektiriyor.

Bilgi işlemdeki en büyük ilerleme alanlarından biri arama motoru algoritmaları olsa da en çok endişe duymamız gereken sorunlardan bazılarının kökleri de bu algoritmalardadır. Arama motorlarının daha fazla kullanılmasıyla, arama motorlarının tasarımları büyük ölçüde derin öğrenme, konum ve daha fazla veri işleme gücü etrafında gelişti. Bu kombinasyon onları daha güçlü hale getirerek kullanıcıların istedikleri içeriği bulmasını kolaylaştırdı. Ancak, istenmeyen veya zararlı içeriğin görüntülenme veya sorgulanma ve potansiyel olarak kullanıcıyı rahatsız etme olasılığını da artırdı. Bugün Google gibi modern arama motorları artık kendi kendini optimize ediyor. 

Çoğu çocuk olan kullanıcılar, tüm web’i her zaman ellerinin altında bulunduruyor. Bu, aynı zamanda uygunsuz veya zararlı içeriğe erişme veya bu içeriği alma potansiyelinin de çok yüksek olduğu anlamına geliyor. İnternet çeşitli gruplara ve topluluklara bir araya gelme ve etkilerini iyi ve kötü yönde ölçeklendirme fırsatı veren geniş bir yerdir.

Bir veri başka bir veriye yönlendirebilir ve reşit olmayan bir çocuk veya bir yetişkin, kendisi için zararlı olabilecek içeriğe rastlayabilir, böyle bir içerikle ilgilenebilir veya bu içeriği kasıtlı olarak görüntüleyebilir. Bu, ilk arama motorlarının ortaya çıkmasından beri var olan bir sorundur. Fakat bu sorun, riskli içerik sosyal medyada, çevrim içi forumlarda, web sitelerinde ve reklamlarda kolayca bulunabildiği için giderek büyüdü. 

Kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek için arama motorları ve sosyal medya, tahmine dayalı aramayı kullanmaya ve bundan para kazanmaya başladı; bu nedenle, arama motorlarının kullandığı algoritmalar aranan içeriği bulmanın yanı sıra önerilerde de bulunmaya başladı. Büyük sosyal platformlar ve arama şirketleri, bu gelişmeleri örneğin reklamlar yoluyla kâr sağlamak ve aynı zamanda ilgi alanlarını genişletme potansiyeline sahip kullanıcıları ‘beslemek’ için kullanılıyor. Bu şekilde, arama davranışı, kullanıcılara ‘sizin için’ veya ‘önerilen’ sayfalarla ilgili bilgi verir. Bu durum özellikle ilgi alanları ve kişilikleri tam olarak oluşmamış olan çocuklar ve genç yetişkinler için sorun olabilir. Bu model aynı zamanda çocukların ve ilgi alanlarının, o sırada ve ileride paraya dönüştürme için kullanılmasına neden olur.

Ebeveynler tehlikenin farkında olmalı

Ebeveynler ve eğitimciler, reşit olmayan çocukları çevrim içi ortamda bekleyen tehlikelerin farkında olmalı ve onlara yardımcı olacak kadar eğitimli olmalıdır. Sosyal sorunlar ve teknoloji, durdurulması zor olduğu bir noktaya geldi. Algoritmalar, kullanıcılara hoşlanabileceklerini ve etkileşimde bulunabileceklerini hesapladıkları içeriği getirmek için durmaksızın çalışıyor. Bu nedenle çocukları, henüz reşit olmayanları ve kendimizi korumak için çok dikkatli olmalıyız. 

Çocuklar internette vakit geçirirken tamamen denetimsiz kalmamalılar. Çocukların çevrimiçi davranışlarını ebeveyn kontrol araçları ile takip edebilirsiniz. Çocuğunuzun belirli uygulamalara ve web sitelerine ne kadar süreyle erişebileceğine ilişkin kurallar getirmenin yanı sıra PC’ler ve benzer şekilde mobil cihazlar için belirli içerik türlerini ve URL’leri de engelleyebilirsiniz. 

Çocuklarla mutlaka konuşun, iletişim içerisinde olun

Ebeveyn kontrolü kullanılsa bile anne babaların önemli bir görevi daha var; kendilerini web’deki içerik hakkında eğitmek ve çocuklarla çevrimiçi ve çevrimdışı dünya hakkında düzenli sohbetler yapmak. Çocuklarla konuşmak, kendilerini korumaları için onlara sağlanabilecek en iyi araçlardan biridir. Çocuklar ve reşit olmayanlar, saygı görmeyi ve onlar hakkında veya onlar için yaptığımız seçimlerle ilgili eğitilmeyi hak ediyor. Onlarla çevrim içi davranışları hakkında konuşmak, mahremiyetlerini ihlal ediyormuşuz gibi hissetmelerine neden olabilir, bu nedenle duyarlı olun ve duyulduklarını ve anlaşıldıklarını hissettiklerinden emin olun.