Sentez Medya tarafından 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da düzenlenen 6’ncı Siber Güvenlik Zirvesi’nde Maramiro TV’ye konuşan T.C. Sağlık Bakanlığı Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Birim Sorumlusu Dilek Şen Karakaya, siber güvenlik süreçlerine kullanıcının adapte olması için sağlanması gereken kolaylıkları anlattı.

Dilek Şen Karakaya, bu konuda kişisel farkındalık eğitimlerinin çok önemli olduğunu vurguladı. Kişilere sadece farkındalık değil de aynı zamanda o bilinci kazandırmanın da çok kıymetli olduğunu ifade eden Karakaya, genelde kurum üstünden bu konunun anlatıldığını ancak burada bireysel çalışmaların da önemini kavramamız gerektiğinin altını çizdi.

Dilek Şen Karakaya konuşmasını şu sözlerle tamamladı: ‘’Tatbikatlar çok önemli oluyor. Bununla ilgili yapılabilecek sosyal mühendislik testleri çok etkili oluyor. Denetimler çok etkili oluyor. İnsan kaynaklarının bu sürece dahil edilmesinin planlanması ve uygulayacağız. Ardından da kontrollerin yapılması, önlemlerin alınması ve neler yapılması gerektiğinin çok doğru bir şekilde kurgulanması gerekiyor.’’

VİDEO: 069
BAŞLIK: Farkındalığın Yanı Sıra Bu Bilincin Kazandırılması Gerekiyor
KONUŞMACI: Dilek Şen Karakaya – T.C. Sağlık Bakanlığı Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Birim Sorumlusu