FBI yetkilileri, ‘play to earn’ oyun modeli üzerinden yapılan dolandırıcı faaliyetinin büyüme gösterdiği konusunda uyarılarda bulundu.

Dolandırıcılık ve tehlikeli yazılım faaliyetleri, kripto para kavramı hayatımıza girdiğinden bu zamana ivme kazandı. Dolandırıcılık faaliyetlerinin yükseliş gösterdiğini duyuran FBI (Federal Soruşturma Bürosu), play to earn (oynayarak kripto para kazandıran) şeklindeki oyunlar ile ilgili ciddi bir uyarı yaptı.

FBI: ”Play to earn tarzı oyunlarında dolandırıcı tehlikesi artıyor”

Blockhain teknolojisi, finans sektörü en başta olmakla birlikte birden fazla alanda yeni gelir modelleri oluşturmakta büyük role sahip oldu. Fintech girişimleri, blockhain teknolojisi sayesinde belirli görevleri tamamlayan oyunculara kripto para ödülü verilen oyunlar geliştirdi.

FBI, dolandırıcıların direkt olarak iletişime geçerek sahte oyunları oynamaya ikna ettiğini açıkladı. Konu ile ilgili açıklama yapan yetkililer, ”Dolandırıcılar, oyuncuların animasyonlu bir çiftlikte mahsul yetiştirmek gibi bazı etkinlikler karşılığında kripto para birimi ödülleri kazandığı iddia edilen bir oyuna dahil ediyor. Bu oyuna giriş yapabilmek ve para kazanabilmek için kullanıcılarından belirli kripto cüzdanlarına transfer yapılması isteniyor.” ifadelerini kullandı.

Yetkililer, dolandırıcıların belli başlı aşamaları geçen kullanıcılara düşük miktarlarda kripto transferi yaparak güvenilirliği artırdığını belirtti. Belli bir seviyeden sonra sisteme para yatırılması zorunluluğu konusunda kullanıcıları ikna eden dolandırıcılar, bu yöntem ile birlikte yüz binlerce kişiden kripto para almayı başardı.

Play to earn oyun modelinin gelecek vaat ettiğini bildiren uzmanlar, bu tarz dolandırıcılık faaliyetleri sebebiyle kripto para piyasasına karşı güven problemi meydana getirdiğinin üzerinde durdu. Play to earn modeli üzerine kurulan güvenilir plartformların da bulunduğunun altını çizmekte fayda var.