Fortinet, siber güvenlik yeteneği eksikliği, işe alım, çeşitlilik ve güvenlik farkındalığı konusunda temel konular üzerine yeni bir araştırma yayınladı.

Fortinet, 2022 Siber Güvenlik Becerileri Açığı raporunu yayınladı. Yeni küresel rapor, siber güvenlik becerileri eksikliğinin, güvenlik ihlallerinin meydana gelmesi ve ardından para kaybı da dahil olmak üzere kurumlar için birden fazla zorluk ve yankı yaratmaya devam ettiğini ortaya koyuyor. Sonuç olarak, yetenek açığı üst düzey yöneticiler için en büyük endişe kaynağı olmaya devam ediyor ve giderek yönetim kurulu düzeyinde bir öncelik haline geliyor. Rapor ayrıca, çalışanların eğitimini artırmaya yönelik eğitim ve sertifikalarla yetenek açığının ele alınabileceği yollar da öneriyor.
 
Fortinet Pazarlama ve Tehdit İstihbaratından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Sandra Wheatley, “Bugün yayınlanan Fortinet raporuna göre, beceri açığı sadece bir yetenek eksikliği sorunu değil, aynı zamanda işleri ciddi şekilde etkileyerek dünya genelinde liderlerin en büyük endişelerinden biri haline geliyor. Fortinet, siber güvenlik sertifikalarına odaklanan programlar ve daha fazla kadını siber sektöre yöneltmekte dahil olmak üzere çeşitli girişimler aracılığıyla raporda ortaya çıkan zorlukların üstesinden gelmeyi ve 2026’ya kadar beceri açığını kapatmayı taahhüt ediyor.” ifadelerini kullandı.

Siber güvenlik yeteneği eksikliğinin yaygın bir küresel etkisi var!

2021 Cyber Workforce Report/Siber İş Gücü Raporuna göre, kurumların kritik varlıklarını etkin bir şekilde savunması için küresel siber güvenlik iş gücünün yüzde 65 büyümesi gerekiyor. Boşluğu doldurmak için gereken profesyonel sayısı geçen yıl 3,12 milyondan 2,72 milyona düşmüş olsa da, bu durum kurumları savunmasız bırakan önemli bir boşluk olarak önemini korumaya devam ediyor.

Fortinet’in raporu, siber güvenlik becerileri açığından kaynaklanan çoklu riskleri ortaya koyuyor. En önemlisi, ankete katılan 10 kuruluştan 8’i, siber güvenlik becerileri veya farkındalık eksikliğine bağlayabilecekleri en az bir ihlal yaşadı. Araştırma ayrıca küresel olarak kuruluşların yüzde 64’ünün gelir kaybı, kurtarma maliyetleri veya para cezaları ile sonuçlanan ihlaller yaşadığını gösterdi.

İhlallerin, kurumların kârları ve itibarı üzerindeki artan maliyetleri göz önüne alındığında, siber güvenlik daha çok yönetim kurulu düzeyinde bir öncelik haline geliyor. Küresel olarak, bir yönetim kuruluna sahip kurumların yüzde 88’i, yönetim kurullarının özellikle siber güvenlik hakkında sorular sorduğunu bildirdi. Ayrıca, kurumların yüzde 76’sının yönetim kurulu, BT ve siber güvenlik personel sayısında artış önerdiği de gelen bilgiler arasında yer aldı.