Dünya gündemini meşgul eden ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları, yeniden dünya gündeminin ilk sıralarına yerleşti. Google’dan sonra Microsoft’a bu savaşta durumunu belirtti. Huawei bilgisayar modellerine karşı  satmayacağını açıkladı.

Hem Huawei Matebook X Pro, hem de Matebook D modelleri 12 Mayıs tarihinden itibaren Microsoft’un çevrimiçi mağazasında satışa çıkmıştı. Ancak artık Microsoft’un sitesinde Huawei’e ait hiçbir ürünü bulunmuyor. Dolayısıyla ürün sayfalarına da ulaşılamıyor.

Huawei markalı bilgisayar modeller her ne kadar Windows’un mağazasından kaldırılmış olsa da güncellemeleri almaya devam edecek. Bu güncellemelerin yanı sıra satış sonrası destek konularında da tüketiciye sunulan hizmete devam edilecek.

Huawei bilgisayarlar Microsoft’un çevrimiçi mağazasından satın alınmasa da fiziksel mağazasından halen daha satın alınabiliyor. Bu durumun da eldeki stoklar bitinceye kadar devam edeceği düşünülüyor.

Google ve Huawei arasındaki anlaşmazlığından ardından Microsoft ile Huawei’in arasının açılması, Huawei nasıl etkilenece yada açıklaması ne olacak merakla bekleniyor.