Milyonlarca Instagram influencerı, ünlüler ve marka hesaplarının olduğu 49 milyondan fazla kişinin özel iletişim bilgilerini içeren devasa boyutlarda veri internete sızdırıldı.  

Amazon Web Servisleri tarafından barındırılan veriler herhangi bir şifreye gerek kalmadan herkesin ulaşabileceği şekilde görülebildiği ve bu verilerin içerisinde 49 milyondan fazla kişinin bilgisinin olduğu belirtiliyor.

E-mail, Telefon Numaraları Sızan Bilgiler Arasında

Techcrunch.com sitesinin haberine göre veri içerisinde, bu kişilerin bulundukları şehir ve ülke, profil fotoğrafı, kaç kişi tarafından takip edildiği bilgilerinin yanı sıra, kişisel e-mail adresi ve telefon numaraları da bulunuyor.

Habere göre, güvenlik araştırmacısı Anurag Sen, ortaya çıkardığı veri açığını güvenli hale getirmek ve sahibini bulmak için Techcrunch sitesi ile iletişime geçti. Anurag Sen, bu verilerin Hindistan’daki bir sosyal medya pazarlama şirketine ait olduğunun farkına vardı.

Bilgilere Nereden Ulaşıldığı Açıklanmadı

Bu şirketin Instagram fenomenlerine reklam içerikli paylaşımları hesaplarında paylaşmaları için para ödedikleri belirlendi. Şirket ile iletişime geçildikten bir süre sonra Mumbai merkezli şirketin sunduğu verileri görünmez hale getirdiği ortaya çıktığı belirtilirken, şirketin kurucusu ve yöneticisi ise şirketin bu hesapların kişisel email adreslerini ve telefon numaralarını nasıl topladığı ile ilgili bir açıklama yapmadı. Instagram’ın sahibi olduğu Facebook ise söz konusu olayı detaylı olarak incelediklerini açıkladı.