Kablosuz yönlendiricilerin yazılımlarının güncel olmaması birçok soruna yol açarken, milyonlarca kullanıcıyı riske atıyor.  

Elektronik cihazların yazılımlarının güncel olması önemli bir nokta olurken, güncel olmayan cihazların tehlikeli olduğu belirtildi. Araştırmalara göre en bilindik markanın yönlendiricilerin de bile kritik açıklar tespit etti.

IoT Inspector ve CHIP tarafından yapılan bir araştırmaya göre, güncel tutulmayan yönlendiricilerde sayısız güvenlik açığı bulunuyor. Bu araştırmaya göre, 9 popüler markanın yönlendiricileri masaya yatırılmış ve 226 güvenlik zaafiyeti bulundu. Bu açıkların bazıları kritik iken bazılarının tüm cihazlarda yer aldığı görülüyor.

Daha çok Linux tabanlı sistemler kullanan yönlendiricilerin barındırdığı açıklar, sadece kendisini değil bağlı olan tüm cihazları tehlikeye atıyor. Araştırmacılar raporları paylaştıkları tüm üreticilerin hızlı bir şekilde yama geliştirdiğini vurguladı. Bu bakımdan kullanıcıların güncellemeler için cihazlarını kontrol etmeleri gerektiği ifade edildi. Avrupa’da sistem açıklarından üreticilerin sorumlu tutulması yönünde hükümetlerin kanuni düzenleme hazırlıkları olduğu için, artık bu tür konular çok daha büyük önem taşıdığı söylendi.