Şirket yakın zamanda gerçekleştirdiği operasyonla birçok siteyi etkisizleştirdi.

Toplamda 29 ülkeyi kapsayan operasyon ile Microsoft, geniş çaplı hacker sitelerini ele geçirdi. Bu girişimin tamamen yasal olarak yapıldığı belirtilirken, bu operasyonların devam edeceği söylendi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile operasyonun bilgisi verildi. Microsoft, federal bir mahkemeden aldığı karar dolayısıyla, ABD dahil olmak üzere 19 ülkede geniş çaplı önlemler aldı. Şirketin yargı cephesinden aldığı kararda, korsanların kullandığı internet sitelerine el koyabileceği açıklandı. Microsoft; korsanları ‘devlet kurumları, düşünce kuruluşları ve insan hakları kuruluşlarından istihbarat toplamak için saldırılarda bulunmak’ ile suçladı.

Bu operasyonda etkisiz hale getirilen siteler arasında , Nickel isimli bir grubun yer aldığı belirtildi. Bu grubun Çin merkezli olduğu şeklinde bir açıklama yapıldı. Microsoft; ‘’Kötü niyetli web sitelerinin kontrolünü elde etmek ve bu sitelerden gelen trafiği Microsoft‘un güvenli sunucularına yönlendirmek, Nickel‘in faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinirken mevcut ve gelecekteki kurbanları korumamıza yardımcı olacak. Grubun bu son saldırı dalgası için güvendiği altyapının önemli bir parçasını kaldırıldı.’’ olayı bu şekilde aktardı.

Microsoft’un bu grubu 2016 yılından beri takip ettiği ifade edildi. Nickel grubunun, ‘izinsiz giriş, gözetleme ve veri hırsızlığını kolaylaştıran, tespit edilmesi zor kötü amaçlı yazılımları eklemek’ suçlarından arandığının altı çizildi.

Microsoft tam 42 zararlı internet sitesinin etkisiz hale getirildiğini vurguladı.