Son zamanlarda Polonya sınırındaki mülteci kriziyle anılan Belarus, NATO’yu hedef alan bir siper operasyon ile gündemde.


Mentiant tehdit istihbarat uzmanları, ele geçirilen web siteleri üzerinden yalan haber yapıp, NATO’nun güvenilirliğini sarsmayı amaçlayan dezenformasyon kampanyasının Belarus hükümeti tarafından desteklenildiğini vurguladı.


Üç yıl boyunca farkedilmeden devam eden operasyonun daha önceki dezenformasyon kampanyalarından farkının olduğunu, bu farkın da sosyal medyanın uydurma haberlerin yayılmasında kullanılması olduğunun altını çizdi. Dezenformasyonun meşru web sitelerinin içerik yönetim sistemlerinin hack’lenmesi ve bazı verilerin ele geçirilmesiyle yapıldığı açıklandı.


Aynı zamanda siber tehdit aktörleri haber sitelerinde yer alan içerikler yerine kendi içeriklerini paylaşarak NATO karşıtlığı yaptığı da gelen bilgiler arasında. Siber suçlular ele geçirdikleri veriler üzerinden hazırladıkları dökümanları yaydığı görüldü.


Yapılan bir diğer açıklamada, saldırının hedefinde Litvanya, Letonya ve Polonya olduğu belirtildi. Saldırganlar NATO’nun üst düzey komutanlarına ait gibi görünen sahte haberleri meşru haber sitelerinde yayınladılar.


Mandiant uzmanları, yaptıkları değerlendirmede Belarus hükümetinin çıkarları doğrultusunda yapılan haberleri gerekçe göstererek kampanyanın arkasında durduğunu ifade etti. Uzmanlar ayrıca Rusya’nın da operasyona destek vermiş olabileceği şeklinde konuştu.