Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi; Siber Güvenlik Haftası kapsamında 22-24 Kasım tarihlerinde, Congresium Ankara’da Millî Siber Güvenlik Zirvesi ve Fuarı düzenliyor. Fuar üç gün boyunca 09.00-18.00 saatleri arasında halka açık olacak.


2018 yılında kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, Türkiye’de siber güvenlik alanında güçlü bir ekosistem oluşturulmasına katkı sağlamak için çalışmalarını yürütüyor.


Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi himayelerinde projelerini yürüten Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, bu yıl ikincisi düzenlenen Siber Güvenlik Haftasını Ankara Congresium’da organize ediyor. Organizasyonun ilk gününde Milli Siber Güvenlik Zirvesi’nin açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katılacak.


Devletin üst düzey karar vericilerinin bir araya gelerek son dönemdeki ekosistemi yakından görebilecekleri, siber güvenlik teknolojilerini yakından takip edebilecekleri bu etkinlikte Türkiye’nin siber güvenlik stratejileri belirlenecek.


Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinin üye firmaları siber güvenlik ürünlerini hâlihazırda 169 ülkeye ihraç ediyor. Ayrıca Türkiye’nin bölgede oynadığı teknolojik liderlik pozisyonu gereği bilişim ve siber güvenlik ürünlerinin de yakın dönemde ihracat hacminin artacağı öngörülmekte. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesine üye 200 firma tarafından geliştirilen uçtan uca tüm katmanlarda başarılı bir şekilde çalışan 270 siber güvenlik ürünü, 400 hizmet ve 400 eğitimle Türkiye’nin yanında yer aldıkları belirtildi.


Milli Siber Güvenlik Zirvesi, 22 Kasım Pazartesi günü saat 10.00’da başlayacak ve açılış töreninde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Savunma Sanayi Başkanı Prof. İsmail Demir, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır olacak.


Konuşmaların ardından, Yerli Ekosisteme Katkı Ödülleri sahiplerini bulacak.


Etkinliğin ilk gününde NATO Muhabere ve Bilgi Ajansı Kurmay Başkanı Göksel Sevindik konuşma yapacak.
Zirve, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan Yardımcısı Yavuz Emir Beyribey’in moderatörlüğünde, bazı sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak katılacağı Global Olup Millî Kalabilmek/ Millî Olup Globale Açılmak paneli ile devam edecek. Ardından Havelsan Siber Güvenlik Direktörü Mert Özarar ‘’Siber Güvenliğin Milli Güvenliğe Entegrasyonu’’ konusunda katılımcıları bilgilendirecek.


Etkinlik, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Dairesi Başkanı Muhammet Sami Ulukavak moderatörlüğünde, bazı sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak katılacağı Eski Oyun Yeni Kurallar konulu panel ile son bulacak.