Son günlerde siber tehdit aktörleri rotasını onlar için yeni bir gelir kapısı olan kripto paralara çevirdi.

Siber suçlular, bir yandan fidye yazılımı gibi bilindik yöntemlerle kurbanlarını avlasa da kripto paralardan da faydalanmayı unutmuyor. Kripto para platformnlarını hedef alan hacker’lar, milyonlarca dolarlık vurgunlara imza atmayı başardılar. Sadece bu yıl siber saldırganlar tarafından çalınan kripto para bir milyar doları aşmış durumda.

Yapılan bir araştırmaya göre, hacker grupları son dönemde hızla yeni üyeler alıyorlar. Fidye yazılımları ile tanınan LockBit grubunun, son 3 ayda hacker sayısını hızla arttırdığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Darkweb üzerinden üye alan hacker grupları, hazine avı tarzı oyunlar oynanamasını isteyerek hack’leme yeteneklerini sergileyenlere üyeliği bir tür ödül olarak sunuyor.

Hacker’lar bu yeni gelir kapısı onları daha da güçlü kılmaya yetmiş gibi gözüküyor. Ellerindeki artan imkanlar sayesinde eskisine oranla daha güçlü olan hacker’lar, bu sayede hack araçlarına daha çabuk ulaşabiliyor. Ayrıca elde ettikleri bu güç sayesinde sayıları da her geçen gün artış yaşanıyor. Gelen son haberler de bu teoriyi doğrular nitelikte.