Anonymous isimli bilgisayar korsanları, Rusya hükümetinin web sitelerini kapatarak Rusya’ya karşı siber savaş başlattı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından sonra savaşa dijital cepheden yanıt gecikmedi. Ananymous isimli hacker grubu, Rus hükümeti web sitelerini ve devlet kontrolü altında olan televizyon ağının web sitesi RT.com’u ele geçirdiklerini öne sürdü. Siber saldırganlar dün Twitter’dan yaptıkları açıklamada, Rus hükümetine karşı siber savaş yürüttüklerini vurgulayan bir duyuru yaptı.

Anonymous tarafından hack’lenerek kapatılan ya da yavaşlatılan web sitelerinden bazıları arasında Rus hükümeti, Kremlin, Duma ve Savunma Bakanlığı’nın web siteleri olduğu da gelen bilgiler arasında.
Siber tehdit aktörleri, RT.com’un yanı sıra Rus internet servis sağlayıcıları için de saldırı başlattı.

Saldırılar, Ukrayna’nın teknoloji şirketlerinin yanı sıra hükümet web sitelerine ve birkaç bankaya karşı başlatılan büyük siber saldırıların arkasında Rusya’nın olduğunun söylenmesi üzerine gerçekleşti.

Microsoft, Ukrayna’ya yönelik saldırıyı anlatan bir blog yazısında, “Fidye yazılımı gibi görünecek şekilde tasarlanmış ancak bir fidye kurtarma mekanizmasına sahip olmayan kötü amaçlı yazılımın yıkıcı olması amaçlanıyor ve hedeflenen cihazları fidye almak yerine çalışamaz hale getirmek için tasarlandı.” ifadelerini kullandı.