Siber tehdit aktörleri, birçok siber saldırı hizmetini bir arada sunarak yeni bir iş modeli oluşturdu.

Tehdit istihbarat şirketi olan Cyberint firmasının yaptığı bir araştırmaya göre, kendilerini Atlas Intelligence Group (AIG) olarak adlanadıran yeni siber saldırgan grubu, bulduğu bu yöntemle diğer suç örgütlerinden ayrılmayı başarıyor. Bu yeni iş modeliyle birlikte hem operasyon güvenliğini sağlama alıyor hem de çok çeşitli suç hizmetlerini bir arada sunuyor.

Cyberint, Mayıs ayında Atlas Intelligence Group’u keşfettiklerini aktardı. AIG, ortaya koyduğu bu hizmetlerle giderek popülerleşirken aynı zamanda operasyon güvenliğini üst düzeye taşıması tehlikeli bir hal alıyor. Cyberint, başta grubu sıradan bir veri sızıntısı grubu olarak nitelendirdiklerini, ancak sundukları hizmet çeşitliliğini yakından incelediklerinde bunun böyle olmadığını gördüklerini belirtti.

AIG’in; DDoS, sızdırılmış veri tabanı hizmeti, paneller, ilk erişim ve Avrupa’daki çeşitli kolluk kuvvetlerinde bulunan üstelik yalnızca belirli kişiler hakkında hassas bilgiler sağlayabilen kişilerle bağlantıları olup VIP hizmetler sağladığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Ayrıca grubun belirli bir hedefinin olmaması ve dünya çapında faaliyet göstermesi de dikkat çekti.