Son zamanlarda siber saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Siber tehdit aktörlerinin yeni hedefi ise Dijital Gündem oldu.

Geçtiğimiz günlerde Dijital Gündem’in hack’lendiğine dair bir e-posta aldık. Siber saldırganlar, Dijital Gündem’in web sitesinde bir güvenlik açığı bulduklarını ve bu açıktan faydalanarak web sitesinin hack’lendiğini, verilerin sızdırıldığını öne sürdü.

Hacker’lar, bu siber saldırının bir fidye yazılım saldırısı olduğunu vurguladı ve e-postanın yetkili bir kişiye iletilmesini istediler. Siber saldırganlar, ‘’İtibarınıza tamamen zarar vermemek için sistematik olarak bir dizi adım uygulayacağız.’’ ifadelerini kullandı. Siber saldırının durdurulması karşılığında Bitcoin cinsinden ödeme almak istediklerini ifade eden siber suçlular, 7 gün içerisinde istenilen tutar ödenmediği takdirde saldırının devamının geleceğini, bunun başka bir çözümü olmadığını ve Google ile müşterilerimiz arasındaki irtibatı tamamen keseceklerini söylediler.

Ayrıca siber saldırganlar, ‘’Bu bir aldatmaca değil, bu e-postaya cevap vermeyin, akıl yürütmeye veya pazarlık etmeye çalışmayın. Herhangi bir cevap okumayacağız. Parayı ödedikten sonra saldırıyı durduracağız ve bir daha bizden haber alamayacaksınız!’’ dedi.

Fakat Dijital Gündem’de herhangi bir güvenlik açığı olmadığı ve böyle bir durumun yaşanmadığı görülüyor. Bu e-postanın besbelli bir tuzak olduğu ise her halinden belli.