Özellikle günümüzde inanılmaz değerlere ulaşan oyun pazarı, siber tehdit aktörlerinin hedefi haline geldi. Kaspersky araştırmacıları, popüler PC ve mobil oyunların tehlike altında olduğunun altını çizdiler.

Son zamanlarda hacker’lar gözünü oyun pazarının üstüne dikmiş durumda. Özellikle kötü amaçlı yazılımlarla oyunlara sızan siber saldırganlar, hedeflerine popüler oyunları aldılar. Uzmanlar, kötü amaçlı yazılımlara ve siber saldırıya uğrayan oyuncu sayısına özellikle dikkat çekti.

Kaspersky’ın yaptığı araştırmaya göre, hacker’ların birinci hedefi Minecraft olurken, ikinci sırada Roblox yer aldı. Siber saldırganların bu oyunlara sızmasının bir nedeni olduğunu söyleyen uzmanlar, hacker’ların çeşitli aktivitelerle oyuncuları ağlarına düşürdüğünü de aktardı. Pop-up reklam gösteren yazılımlar, truva atları ve bilgisayarda gizlice kripto para birimi madenciliği yapan araçların bu alanda popüler olarak kullanıldığını vurguladı.

Son bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 380 binden fazla oyuncu bilgisayar korsanlarının ağına düştü. Ayrıca siber suçlular, özellikle oyunlara saldırabilmek için sahte hile programlarına, bilgisayar performansını etkileyen yazılımlara ve çeşitli oyun kodlarına başvuruyor.