Günümüzde pek çok insanın Instagram hesabı siber tehdit aktörlerinin hedefi haline geldi. Siber suçluların, bugüne kadar pek çok yöntem kullandıklarını biliyoruz. Siber dolandırıcılar, şimdi de yeni bir yöntem deniyor.

Ortaya çıkan bu yeni yöntemde ise kullanıcının hesabını çalmakla kalmıyor insanların hesaplarını taklit ederek diğer kullanıcıların telefon numaralarına ve Instagram hesaplarına ulaşabiliyorlar. Hacker’lar, kişilerin Instagram hesabını çalmak için başka bir hesaptan bağlantı gönderip kullanıcıların bu bağlantıya tıklamasını istiyorlardı. Bu bildiğimiz eski yöntem şimdilerde boyut kazandı. Artık hacker’lar, hedeflerindeki hesabı çalmak için sizin adınızı kullanıyorlar. Üstelik bu yeni yöntemde hacker’lar, sizin hesabınıza çift faktörlü koruma kurup kurmadığınızı biliyor, telefon numaranıza ulaşabiliyor ve bu sayede sizin de Instagram hesabınızı çalabiliyorlar.

Sizi suçlu durumuna düşürüyorlar!

Özellikle ‘gizli’ olmayan hesapları hedef alan siber dolandırıcılar, öncelikle sizin fotoğraflarınızı ve videolarınızı alıp, kendilerinin açtığı sahte hesaba bu fotoğraf ve videoları yüklüyorlar. Sizin hesabınıza birebir benzeyen bu sahte hesap ile takipçilerinize ulaşıyor ve bu şekilde onları da tuzaklarına düşürmek istiyorlar. Eski yöntemde bir nebze olsun siber dolandırıcı olduğu anlaşılırken, bu yeni yöntemle birlikte sizin adınızı kullanarak bir güven ortamı oluşturuyor ve kendi kimliklerini saklayabiliyorlar.

Taklit ettikleri hesabın takipçilerini de ağlarına düşürmek isteyen siber dolandırıcılar, hesabını taklit ettiği insanı engellemekle işe başlıyor. Ardından takipçilerinizden yardım istiyor. ‘’Diğer hesabımın şifresine ulaşamıyorum, kurtarmak için yardımına ihtiyacım var.’’ diyerek eğer çift faktörlü korumanız varsa telefon numaranıza bir bağlantı ve kod gönderiyorlar. Eğer çift faktörlü koruma kullanmıyorsanız sizden bunu yapmanızı istiyorlar. Bağlantıya tıklamak istemeyenler için telefon numaralarına kod gönderiyorlar ve gelen kodu kendilerine söylemenizi istiyorlar.

Aslında hesabın taklit edildiğini anlamak ise çok da güç değil. Öncelikle sahte hesaptaki fotoğraflar ve videolar bulanık görünüyor. Yani birinin hesabından ekran görüntüsü alarak bu fotoğrafları elde ettikleri belli oluyor. Ayrıca bu sahte hesaptaki fotoğraflar ardı ardına yüklenmiş oluyor ve beğenilerinin az olduğu fark ediliyor, takipçi sayılarında da bir tutarsızlık olduğu dikkatli bakıldığında dikkat çekiyor.

Durumu fark edenleri engelleyen dolandırıcılar bir şeyi atlıyorlar; kanunları.

Sizi taklit edenlere karşı kanunlar sizi koruyor!

Sosyal medyada sizi taklit ederek haksız kazanç sağlamaya çalışan siber dolandırıcılara karşı izlemeniz gereken bazı yöntemler var. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor; eğer sizin bilginiz dışında birileri bilgilerinizi ve fotoğraflarınızı kullanarak adınıza bir hesap açtıysa bu yaptıkları siber suçtur ve özel hayatın gizliliği suçunu oluşturur. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 134’üncü maddesinin ilk iki fıkrası bu suçu açıkça tanımlamıştır. Bu durumda sahte hesabı oluşturan kişi için hapis cezası verilebilir. Ayrıca sahte hesabı açan kişi sizin bilgilerinizi ve fotoğraflarınızı kullanarak başka kişilerle iletişime geçerse bu eylem de kişisel verileri yayma suçunu doğurur. Bundan dolayı bu şekilde bir bilişim suçu ile karşı karşıya kaldığınızda mutlaka Cumhuriyet savcılıklarına, emniyet veya jandarma karakollarına, Siber Suçlar Şube Müdürlüğü’ne ve CİMER’e şikayette bulunmalısınız.