Tüm dünyada oluşturulan, elde edilen, kopyalanan ve tüketilen toplam veri miktarının hızla attığını hatırlatan Veeam Türkiye Ülke Müdürü Kürşad Sezgin, 2021’de 79 zettabayt olan veri miktarının bu yıl sonunda 97 zettabayta, 2025’e kadar ise 181 zettabayt’a ulaşmasının öngörüldüğünü aktardı.

Dijitalleşme ile doğrudan ilgili bir şekilde artış gösteren veri miktarı, dijital dünyada varlığını güçlendirerek sürdürmek isteyen her şirketin dikkatini çekiyor ve bu şirketler veriyi en doğru şekilde kullanmak üzere adım atmaları gerektiğinin de farkındalar.

“Şirketler verinin öneminin farkında olsalar da her şirket bunu yedekleme, kurtarma ve veri yönetimi yaklaşımlarına yansıtmadı ve verilerin düzgün yönetimi ve korunmasında hala önemli eksiklikler olduğu ortaya çıktı.” diyen Sezgin, EMEA kuruluşlarının yüzde 86’sının, bir kesinti sonrasında ne kadar veri kaybetmeyi göze alabilecekleriyle verilerin ne sıklıkta yedeklendiği arasında bir koruma açığına sahip olduğunu aktarıyor. Bu tür eksikliklerin, iş sonuçlarını ve kurumsal itibarı yakından ilgilendirdiği gerçeği durumun ciddiyetini hatırlatıyor.

Bu durumda atılacak en doğru adımın modern veri koruma çözümlerine yönelmek olduğunu ifade eden Sezgin, “Etkin veri korumada eksikleri olan şirketler siber saldırılar karşısında çaresiz kalmaya devam ediyorlar. Başarılı siber saldırıların yüzde 80’inin bilinen güvenlik açıklarını hedeflediğini ortaya çıkaran Veeam 2022 Fidye Yazılım Trendleri Raporu, yazılım yamalama ve yükseltmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Rapora göre, Avrupa’daki kurumların yüzde 88’inin yedekleme havuzları kısmi veya tam saldırılara maruz kaldı. Üstelik fidye saldırılarına uğrayanların sadece yüzde 22’si fidye ödemeden verilerini kurtarabildi. Yüzde 24’ü saldırı sonrasında yedeklerinin etkilenmesini engelleyemedi. Genel ortalamada firmaların yüzde 19’u verilerini fidye ödemeden kurtardı.’’ dedi.

Modern veri koruma yaklaşımı hayat kurtarıyor

Veeam Bulut Koruma Trendleri Raporu, verinin hareketli olduğunu ve BT platformlarının değiştiğini göstermişti. Artık verinin, fiziksel, sanal, konteyner ya da bulut olmak üzere birkaç yerde birden bulunduğunu ve dijital dönüşüm çağında hibrit ya da multi-cloud platformların tercih edildiğini biliyoruz. Dolayısıyla organizasyonların, birden fazla noktadaki verilerine kolayca erişebilmeye, verileri eş zamanlı olarak tüm ortamlarda yedekleyebilmeye ve tüm verilerini başarılı bir şekilde yönetebilmeye ihtiyaçları var. Güvenli ve güçlü bir şekilde ilerlemek için hızlı, esnek ve kritik iş operasyonları için güvenli bir veri yönetimi de bu kapsamda oldukça önemli hale geliyor.