Hollanda polisi, veri hırsızlığı, gasp ve kara para aklama suçlarından düzenlediği operasyonla 3 hacker’ı tutukladığını açıkladı.

Siber tehdit aktörlerinin on milyonlarca kişiye ait kişisel verileri çaldığı öne sürüldü. Çalınan veriler arasında isimler, adresler, telefon numaraları, doğum tarihleri, banka hesap numaraları, kredi kartları, şifreler, plakalar, sosyal güvenlik numaraları ve pasaport bilgilerinin yer aldığı düşünülüyor.

Araştırmacılar, ‘’Soruşturma sırasında, hem ulusal hem de uluslararası binlerce küçük ve büyük şirket ve kurumun hack’lendiği, ardından hırsızlık ve veri işlemenin kurbanı olduğu ortaya çıktı.’’ dedi.

Gerçekleşen siber saldırılardan eğitim enstitüleri, e-ticaret, yazılım, sosyal medya ve kritik altyapıyı kapsadığı belirtildi. Bunu ‘sofistike’ bir operasyon olarak nitelendiren Hollanda polisi, siber saldırganların etkilenen şirketlerden bir Bitcoin ödemesi talep ettiğini ve çalınan bilgileri çevrimiçi kanallarda yayınlamakla veya dijital altyapıyı yok etmekle tehdit ederek milyonlarca zarara yol açtığını vurguladı. Fakat fidyelerini ödemesine rağmen şirketlerin verilerini satan siber suçluları tanımlayan Hollanda polisi, ‘’Sokakta arama ve gözlem yapmaya artık gerek yok, bilgisayarın önündeki bir düğmeye basmak da yeterlidir.’’ ifadelerini kullandı.