Yılın en büyük alışveriş çılgınlığının yaşandığı indirim günlerinde siber saldırganlar, e-ticaret sitelerini güçlü siber saldırılarla tehdit altında bırakıyor. Birçok kişinin bu dönemde online alışveriş sitelerine olan ilgisini fırsat bilen hacker’lara karşı şirketlerin daha dikkatli hareket etmesi gerektiğini aktaran WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, e-ticaret sitelerinin karşılaştığı en büyük tehditleri sıralarken, veri ihlallerinden korunmanın yollarını Maramiro’ya aktardı.

Özellikle online alışverişe olan talebin artacağı bu dönemde birçok kişinin kredi kartı bilgileri, e-posta adresleri, kullanıcı adları ve şifreleri gibi kişisel bilgilerini bu platformlarda kullanacağını bilen hackerler, kullanıcıları dolandırmak için e-ticaretle uğraşan şirketleri hedefinde bulunduruyor. Müşterilerin kişisel verilerinin ele geçirilmesinin şirket itibarını tamamen etkileyebileceğini ve bu nedenle kurumların son derece dikkatli olması gerektiğini aktaran WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, e-ticaret sitelerinin karşılaştığı en büyük siber güvenlik tehditlerini ve veri ihlallerini önlemenin yollarını paylaştı.

Hacker’ların özellikle indirim günlerinde sık kullandığı DDoS saldırıları, kimlik avı saldırıları, kötü amaçlı yazılımlar ve fidye yazılımlarından korunmak için, kurumun çalışanlarının bu konulara karşı bilinçlendirilmesi ve eğitilmesinin önemini vurgulayan Evmez, bu tür saldırılara karşı daha önceden önlem alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca Evmez, cihazların ve sistemlerin güncel tutulmasını, bu indirim günlerinde ek önlemlerin alınmasını, verilerin yedeklenmesi gerektiğini ve şirketlerin siber güvenlik alanına yatırım yapması gerektiğini vurguladı.