Sapiens isimli kitabın yazarı tarihçi Yuval Harari, gelecek hakkında çarpıcı yorumlar yaptı. Harari, yakında insan beyinlerinin hack’lenebileceğini düşündüğünü ifade etti.


CBS’in ‘60 minutes’ isimli programına katılan Yuval Harari, yapay zeka ve gelecek hakkında yorumlarını paylaştı. Harari, yapay zekanın düzenlenmesi gerektiğini ifade ederken, aksi halde büyük şirketlerin insanları manipüle ederek hack’leyebileceğini düşündüğünü söyledi. Yuval Harari, yapay zekanın artan karmaşıklığının sonucunda hack’lenmiş insan popülasyonu oluşacağını düşündüğünü, bunun çözümünün de yapay zekanın düzenlenmesi olduğunun altını çizdi. Harari; ‘’Bir insanı hack’lemek, o kişiyi kendisinden daha iyi tanımaktır. Bu sebeple şirketler gittikçe daha fazla insanı manipüle etmek istiyor.” şeklinde konuştu.


Tarihçi Harari, sorunun merkezinde teknoloji şirketlerinin artan veri toplama işlemi olduğunu söyledi. Harari, insanların kişisel hayatlarının gittikçe daha fazla açığa çıktığını ve şirketlerin buna sahip olmasının tehlikesinden bahsetti. Yuval Harari; ‘’Netflix bize ne izleyeceğimizi, Amazon ise ne alacağımızı söylüyor. Sonunda bu tarz algoritmalar size üniversitede ne okuyacağınızı, nerede çalışacağınızı, kiminle evleneceğinizi hatta kime oy vereceğinizi söyleyebilir.” diyerek endişelerini dile getirdi.


Harari, bundan dolayı yapay zekanın ciddiye alınması gerektiğini ifade etti. Verilerin halkı manipüle etmemesi için katı kurallar konmasının gerektiğini vurgulayan Harari, tahminlerinin şu an için biraz uçuk gibi görünse de ileride ‘Metaverse’ gibi yaygınlaşacak olan dijital dünyalarda bu tarz olayların yaşanma ihtimalinin olduğunu söylemenin yanlış olmayacağını söyleyerek sözlerini noktaladı.