Geçtiğimiz günlerde Yemek Sepeti’nin kullanıcılarına ait verileri çalan ve Yemek Sepeti’nden fidye isteyen saldırganın, bu verileri kullanarak taciz mesajları atmasının üzerine soruşturma başlatıldı.

Yemek Sepeti’nin 16 Kasım günü yaptığı açıklamada fidye talebini doğrulamış ancak veri ihlalinin olmadığını duyurmuştu. Saldırganlar ise bunun üzerine tehdit olarak 20 bin kişisinin verilerini paylaşmıştı.

Tehdit aktörleri yayımladıkları mesajda; “Yemeksepeti’nin bu sızıntıyı twitter hesaplarında türklerle paylaşan bazı Türk gazetecilere dava açtığını duyduğumuz için rastgele 20 bin yemeksepeti müşterisinin bilgilerini paylaşmaya karar verdik. Yemeksepeti bunu yapmaktan vazgeçmez ve yakın zamanda teklif vermezse birkaç ünlü kişi bilgisiyle daha çok veri paylaşacağız.” şeklinde konuştu.

Şuanda herkese açık olan 20 bin kullanıcının verileri hacker forumlarında  yer alırken, bu veriler kullanılarak bir kadına taciz mesajı atıldı.

Siber suçluların paylaştığı 20 binlik herkese açık veriler içerisinde yer aldığını söyleyen kadın, “Yemek Sepetinde hack’lenen 20 bin kişinin içindeyim ve gecenin bir yarısı bu kişi bana adresimi bildiğini söyleyip beni görüntülü arıyor.” dedi. Yaşadıklarının ardından savcılığa şikayette bulunan kadın, taciz içerikli mesaj atan kişi hakkında soruşturma başlatıldığını da ifadelerine ekledi.