Geçtiğimiz aylarda ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alınan ve ardından hastanede vefat eden Mahsa Jina Amini’nin ölümü sonrasında yapılan protestolar sürerken, akşam haberi saatlerinde İran devlet televizyonu hack’lendi.

‘Ahlak polisleri’ tarafından öldürülen Amini’nin üzerine protestolar başlamış ve kadınlar ayaklanmıştı. Siber tehdit aktörleri de İran halkının yalnız olmadığını söylemiş ve birçok devlete bağlı yeri hack’lediklerini açıklamıştı. Dün akşam haber saatleri içerisinde hack’lenen İran devlet televizyonundan Mahsa Amini ile birlikte hayatını kaybeden kadınların görüntüleri gösterildi.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in konuşması yayındayken gerçekleşen olayda, Hamaney’i hedef alan hacker’lar, ‘Bize katılın ve ayağa kalkın.’ ifadelerini kullandı. Ayrıca ‘kadın, hayat ve özgürlük’ sloganlarının da yer aldığı görüntülendi.

Siber saldırıyı daha önce de İran yönetimine karşı siber saldırılar düzenleyen ‘Adalet-i Ali’ adlı hacker grubu üstlendi. Duyurudan kısa bir süre sonra hacker grubunun hesapları geçici olarak erişime kapatıldı.

Televizyon kanalının güvenliğinin sağlanması için gerekli önlemlerin alınacağı da gelen bilgiler arasında yer aldı.