İran’da Mahsa Emini’nin ‘başörtüsü kurallarına uymadığı’ gerekçesiyle ülkenin ‘ahlak’ polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesi üzerine başlayan gösterilerin ardından hükümetin internet erişimini kısıtladığı bildirildi. İranlı yetkililer ise Emini’ye yönelik kötü muamele veya dövülme iddialarını reddetti. Bunun üzerine İran’da protestolar patlak verdi.

Hacker gruplarından Anonymous ise bu olayın ardından, ‘’Bu bardağı taşıran son damla oldu. İran halkı yalnız değil.’’ dedi. Görünen o ki siber tehdit aktörleri, İran hükümetinin iki ana web sitesini ve devlet televizyonunu protestolar sebebiyle hack’ledi. Geçtiğimiz Çarşamba günü birkaç kez çöken bu web sitelerinin kurtarıldığı fakat grubun tekrar saldırdığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Bu da bilgisayar korsanları ve web sitesi desteği arasında bir mücadele olduğunu gösteriyor.

Ayrıca hacker grubu, yine İran’a destek için ülkedeki binlerce güvenlik kamerasını hack’lediğini de ileri sürdü. ‘’Şimdi Anonymous seni kapatacak ve kendi halkın seni iktidardan uzaklaştıracak. Biz buradayız.’’ diyen çevrimiçi aktivistler, hükümete bağlı bir haber ajansını ve İran’ın Adli Tıp Araştırma Merkezi’ni de hack’lediklerini belirtti.

Twitter’da Anonymous ile bir bağlantısı olduğu düşünülen hesap ise, tüm veritabanının silindiğinin altını çizdi.

İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, Perşembe günü BM genel kuruluna katıldığı New York’ta düzenlediği basın toplantısında, ‘kaos eylemlerine’ müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.