ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından iki taraf arasındaki siber çekişmenin seyri merak edilirken Tahran cephesinden önemli bir hamle geldi.

İran Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Azari Cahromi yaptığı açıklamada, ülkenin kritik altyapılarını hedef alan siber saldırıları durdurabilecek bir ‘siber savunma kalkanı’ geliştirdiklerini açıkladı. Bakan ‘İranlı genç bilim insanlarının’ nükleer santrallerin de içinde bulunduğu tesislerin çalışmasını sabote etmek amacıyla geliştirilen kötücül yazılımları durduracak bir ‘siber savunma kalkanını’ başarıyla test ettiğini söyledi.

‘Siber Tehditlerle Nasıl Mücadele Edilecek?’ Çalışma Grubu

Siber Savunma Kalkanını açıklamasının, İran Dini Lideri Ayetullah Hamaney’in 28 Nisan’da yaptığı siber alanın güvenliğini sağlamak için gerekli adımların atılmasının önemi üzerinde durduğu konuşmasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Bakan Cahromi, öncesinde İran kaynaklı mobil uygulamaların da Apple telefonlarda kullanılmayacağı kararı almıştı. Medyaya sızan bilgilere göre de, Ulusal Sanal Alan Merkezi bünyesinde bir sene önce siber tehditlerle nasıl mücadele edileceğine dair senaryolar üreten bir çalışma grubu kurulmuştu.