İsrail; Justice for Palestine adlı bir hacker grubu tarafından hack’lenirken, Mossad ve Shin Bet yetkililerine ait gizli bilgilerin ele geçirilmesiyle siber saldırıya uğradı.

Justice for Palestine 8 Kasım’da yaptığı açıklamada, İsrail istihbaratı ve askeri kurumlarında görev alan yetkililerin gizli bilgilerini yayınladı. Ele geçirdikleri belgelerin Filistin topraklarında işgalci olan İsrailli yetkililerin özel hayatıyla ilgili olduğunu belirtti. Söyledikleri veriler arasında yazılı mesajlar, fotoğraf ve videoların da bulunduğunun altını çizdi. Hacker’lar ele geçirdikleri verileri Farsça yayın yapan bir Telegram kanalında yayınladı. Aynı zamanduı bu saldırıyı Filistinlilere zarar veren İsrail rejiminin suç unsurlarını ortaya çıkartmak için yaptıklarını, bunun görevlerinin bir parçası  olduğunu vurguladı.

Benzer bir eylem de geçen ay yaşanmıştı

Gizliliği ile ün yapan İsrailli istihbarat kurumlarının yaşadığı veri sızıntısının geçtiğimiz ay yaşanan başka bir siber saldırının arkasından gelmesi dikkat çekti. Moses Staff adında olan hacker grubu ise, İsrail ordusunda görev yapan birçok askerin kişisel verilerini sızdırmıştı. Bu eylemden bir gün önce de aynı grup İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın kişisel fotoğraflarını yayınlamıştı.  

Grup aynı zamanda Savunma Bakanlığına ait askeri dökümanlar, haritalar ve birliklerin sevkiyat kayıtlarını da ele geçirdiklilerini duyurmuştu.