FBI sunucularına sızan siber tehdit unsurları, sahte siber saldırı uyarısı paylaştı. FBI, bunun üzerine siber suçlulara ‘sahte siber saldırı uyarısı’ gönderdiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.


Kurumun yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz cumartesi sabahı tespit edilen olayın daha önce devam eden bir saldırının parçası olduğu vurgulandı.


Siber suçluların yayınladığı mesajlarda, ABD İç Güvenlik Bakanlığından geldiği sanılan bir siber tehdit alarmı hakkında sahte bir uyarı yer aldığı açıklandı. Ayrıca kuruluşun açıklamasında, “Başlıklar gerçek göründüğü için karışıklığa sebep oluyor. Çünkü mailler gerçekten de FBI altyapısından geliyor.” ifadeleri yer aldı. 


ABD basınında yer alan haberlere göre, kurbanlara  100 binden fazla e-posta gönderildiğinin altı çizildi. FBI da sahte e-postalardan haberdar olduklarını bildirdi.


FBI ayrıca sorun tespit edildikten sonra saldırıdan etkilenen sistemlerin hızla çevrimdışına alındığını vurguladı. Kurum ayrıca vatandaşları kaynağı bilinmeyen e-postalara karşı dikkatli olmaları ve şüpheli durumları yetkililere bildirmeleri konusunda uyardı.