Mobil mesajlaşma uygulamasıyla kişilerin kredi kartı ve kimlik bilgilerini ele geçiren ‘Joker’ çetesi tutuklandı. Siber tehdit aktörlerinin, sahte bilgileri kullanarak yaklaşık 10 milyon TL kazandığı vurgulandı.

İzmir, Ankara ve Tekirdağ’da düzenlenen operasyonla yakalanan siber saldırganların, başkalarına ait kredi kartı ve kimlik bilgileriyle alışveriş yaptığı belirtildi. Çaldıkları parayı ünlü giyim mağazalarının internet sitelerinde harcayan ve alışveriş yapan 5 kişi tutuklandı. Kendilerine Joker adını veren çeteye Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, kredi kartı bilgilerini kötüye kullanma ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak kullanma suçundan soruşturma başlattı.

Sanal kart kullanmak siber dolandırıcılığın önünü kesiyor

İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, siber suç örgütü üyelerini yakalamak için kredi kartı sahipleri, bankaların yetkilileri ve mağdurlarla irtibata geçti. Polis, şüphelilerin ‘sadece davet üzerine girilen anlık mesajlaşma ve dijital dağıtım platformu’ olarak tasarlanan bir sosyal medya uygulamasında katıldıkları gruplardan başkalarına ait kişisel bilgilerini çaldıklarını belirtti. Ayrıca zanlıların adreslerinde yapılan aramalarda suçta kullanılan çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçlarından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Emniyet yetkilileri, bu yöntemle oluşan mağduriyetlere karşı tüketicilerin internet alışverişlerinde sanal kart kullanması gerektiğinin altını çizdi.

İsmi verilmeyen mobil uygulama ile katıldıkları gruplardan kredi kartı ve kimlik bilgisi çalan siber suçlular, özellikle Android cihazlarda Joker virüsünü kullanarak bu bilgileri elde ettiklerini ifade ettiler. Joker virüsü, kullanıcının mesajlarına, kişi listesine ve cihaz bilgilerine erişmelerini sağlıyor.