Gelişmiş tehditler ve saldırı ataklarıyla geçen 2021 yılının sonuna geliniyor. Birçok şirket gelişen teknolojiyle şiddetini artıran siber saldırılara karşı, kişisel verileri koruma gayretinde. Yeni yılda da siber güvenliğin şirketler adına en önemli konu olacağına dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kişisel veri güvenliğiyle ilgili önümüzdeki yıllarda kurumları nelerin beklediğini Maramiro’ya aktardı.
 
2022’ye girmemize günler kala, siber saldırılar yine şirketlerin ve çalışanların kabusu olmaya devam ediyor. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle önümüzdeki yıllarda siber güvenliğin öneminin ve farkındalığının hiç olmadığı kadar artması bekleniyor. Şirketlerin önceliklerinin değişeceğini, önümüzdeki yıllarda siber güvenliğe her zamankinden daha fazla önem vereceklerini öngören Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, önümüzdeki yıllarda kişisel verilerin güvenliğiyle ilgili beklenen 5 gelişmeyi sıraladı.
 
1. 2025’e kadar yönetim kurullarında siber güvenlik komiteleri bulunacak

Serap Günal; ‘’Günden güne şirketleri hedefleyen siber saldırılar artıyor. Hem çalışanların hem de işverenlerin korkulu rüyası olan bu saldırılara yönelik ne kadar tedbir alınsa da bazen yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle 2025 yılına kadar, şirketlerin yüzde 40’ının yönetim kurullarında nitelikli bir yönetim kurulu üyesi tarafından denetlenecek olan bir siber güvenlik komitesi olacak. Bu komitenin şirketlerin siber güvenlik stratejilerinde proaktif rol alması planlanıyor.’’ diyerek siber güvenliğin önemini vurguladı.
 
2. 2025’e kadar siber güvenliği benimseyen kuruluşlar, finansal zararlarını yüzde 90 azaltacak

Siber saldırıların şirketlere yüklü miktarda maddi zarara neden olabildiğini vurgulayan Günal, özellikle hibrit çalışma modelinde güvenlik önlemleri almanın zorlaştığından şirketlerin siber güvenliğe her zamankinden daha fazla dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi. Günal; ‘’Yapılan araştırmalar da 2025’e kadar siber güvenlik önlemlerini benimseyen kuruluşların siber saldırılardan doğan maddi zararlarının etkisini yüzde 90 oranında azaltacağını öngörüyor.’’ şeklinde konuştu.
 
3. Siber güvenlik yasaları çıkaran ülkeler artacak

Son yıllarda hayatımıza GDPR, KVKK gibi kişisel verilerin saklanması, işlenmesi ve paylaşılması üzerine yeni yasalar girdiğini söyleyen Günal, teknolojinin gelişmesiyle daha da önemli bir yere sahip olacak olan bu yasaları uygulamaya alan ülkelerin sayısında siber güvenlik farkındalığının artmasıyla önümüzdeki yıllarda büyük bir artış beklediğini kaydetti. Bu da doğrudan şirketleri bekleyen birçok regülasyonun yeniden tasarlanacağını ve güvenlik önlemlerinin daha da geniş bir alana yayılacağını gösteriyor.
 
4. Üçüncü taraf hizmetlerde siber güvenlik birincil öncelik olacak

Yatırımcıların, değerlendirmelerinde siber güvenlik risklerini önemli bir faktör olarak gördüğünü söyleyen Günal, ‘’Bu nedenle kuruluşlar da belli satın almalarda, iş anlaşmalarında veya ortaklıklarda siber güvenliğe her zamankinden daha fazla öncelik vermeye başlıyor. 2025’e kadar kuruluşların yüzde 60’ı, herhangi bir iş anlaşması yaparken siber güvenlik risklerini birincil öncelikleri olarak kullanacak.’’ dedi ve sözlerini sürdürdü.
 
5. Hibrit çalışma modeline uygun yeni siber güvenlik önlemleri alınacak

Son olarak Günal; ‘’Pandemiyle birlikte hayatımıza giren hibrit çalışma yönteminde siber güvenliği sağlamanın şirketler için zorlaştığı bir dönem geçirdik. Önümüzdeki yıllarda hibrit çalışmanın artacağını öngörüyoruz, bununla birlikte uzaktan çalışanlar için yeni siber güvenlik önlemleri alınacak.’’ diyerek sözlerini bitirdi.