Laykon Bilişim’den 2022 siber güvenlik öngörüleri yayınlandı. 2022’de NFT, Metaverse ve tedarik zinciri saldırıları siber güvenliğin gündeminde olacağı belirtildi.

Laykon Bilişim, 2022 yılında ön plana çıkacak siber güvenlik trendlerine yönelik öngörülerini açıkladı. 2022’de de siber saldırıların artacağını ve özellikle Metaverse, NFT, kripto para birimleri, uydular ve deepfake’in kullanılacağını vurgulayan Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, 2022 yılına yönelik 6 siber güvenlik tahminini Maramiro’ya aktardı.

NFT’nin yükselişi ve Metaverse evrenine yönelik çalışmalarla 2021 yılının geçtiğini vurgulayan Akkoyunlu, siber suçluların 2022’de Metaverse, NFT, kripto para birimleri, uydular, deepfake ve daha fazlasıyla saldırı için yeni fırsatlar bulacaklarının altını çizdi.
 
NFT’ler herkes gibi siber saldırganların da odağında

Son dönemlerin yeni gözdesi NFT’lerin geleceğinin çok parlak olduğunu söyleyen Akkoyunlu, özellikle Metaverse evreniyle doğrudan bağlantılı olacak NFT’ler, JPEG’lerin milyonlarca dolara satılmasına olanak sağlamanın yanı sıra, dijital bir varlığın sahipliğini kanıtlamayı da mümkün kılan harika bir teknoloji olduğunu ifade etti. NFT’lerin 2022’de ve gelecek yıllarda ekonomik sistemleri yeniden tanımlayacak ve finans dünyasında devrim yaratacak bazı benzersiz özellikler de sunacağını düşündüğünü belirten Alev Akkoyunlu; ‘’NFT’ler gibi dijital varlıklar, toplum onları finansal ve teknolojik ortamın meşru parçaları olarak kabul ettikçe daha büyük saldırı hedefleri haline gelecek. Geçtiğimiz aylarda hacker’ların, kurbanlarına kötü niyetli NFT oluşturup hediye ettiklerini gördük. Kullanıcılar bu NFT’yi görüntülediğinde cüzdanlarına erişim sağlanabiliyor. Bu gibi açıkların ilerleyen zamanlarda kapatılacağı ancak takibinde yeni tehdit varyantlarının ortaya çıkacağını öngörüyoruz NFT ile ilgili dolandırıcılıklardaki keskin artış nedeniyle, kripto para birimi sahipleri paralarını kaybetmemek için daha tedbirli olmalıdır.’’ şeklinde konuştu.

Metaverse siber suçlular için yeni bir saldırı zeminine dönüşecek

2022’de takipte kalınması gereken en önemli gelişmelerden birinin de Metaverse olduğunu belirten Akkoyunlu, önümüzdeki 5-10 yıl içinde fiziksel ve dijital karması bir hayatta yaşayacağımızı düşündüğünü vurguladı. Metaverse’nin, çalışma, oynama ve genel olarak etkileşim kurma şeklimizi değiştirebilecek yeni ve derinlemesine bir sanal deneyim vadederken, sanal ve artırılmış gerçekliğe, dijital cihazlara, farklı dijital sosyal platformlara olan bağımlılığı ve kişisel veri gizliliği sorunlarına kadar çeşitli güvenlik endişelerini ortaya çıkarabileceğinin altını çizdi. Alev Akkoyunlu; ‘’Siber suçların web 2.0 üzerindeki olumsuz etkisini Metaverse’te de göreceğiz. Henüz hayatımıza tam olarak girmese de Metaverse temalı dolandırıcılıklar ve manipülasyonların artacağını öngörüyoruz. Daha çok yeni ve karmaşık olacak bu evrende siber saldırganlar tarafından kandırılmak çok daha kolay olacak. Z ve Alpha kuşakları bu teknolojilere çok da uzak olmadıkları için saldırılara düşmeyebilirler fakat daha büyük jenerasyonların kandırılması oldukça kolay olacak. Bir sabah uyandığınızda Metaverse evrenindeki evinizin ve arabanızın yerinde olmadığını ve bir siber suçlu tarafından el konulduğunu görmek istemiyorsak, bu alandaki siber tehditleri de en aza indirmemiz gerekecek. Bu evrendeki tüm verilerin bulunduğu meta veri deposunun ihtiyaç duyduğu BT cihazlarını güvence altına alan teknolojiler, siber güvenlik için en belirgin alanlar olacak.’’ diyerek sözlerini sürdürdü.
 
Uydular gibi uzaydaki nesnelere yönelik saldırılar artacak

Blue Origin ve SpaceX gibi projelerle son derece hızlı bir şekilde uzay çalışmaları sürdüğünü ifade eden Akkoyunlu, devletlerin ve özel sektörün uzay yarışına odaklandıklarını fakat uydulardaki güvenlik açıklarının giderek daha fazla ortaya çıktığını vurguladı. Akkoyunlu; ‘’2022’de uzaydaki hack olaylarına şahit olacağız. Uzay teknolojisinin altyapısını ve iletişimini olabildiğince güvenli hale getirmek için üst seviyede siber güvenlik önlemleri almak gerekiyor. Zorlukları tanımak, mevcut siber güvenlik çabalarını geliştirmek ve uzay odaklı regülasyonları uygulamak, nihai güvenliği sağlamak için kilit faktörlerdir. 2022’de dünyadaki devlet destekli siber saldırılar uzaya da taşınabilir.’’ dedi.
 
Tedarik zincirini sekteye uğratacak saldırılar büyümeye devam edeceğini, deepfake oltalama saldırılarının inandırıcılığını artıracağını ve kripto para birimlerinin 2022’de de yine hedefte olacağını söyleyen Akkoyunlu, öngörülerini bu şekilde sıraladı.