Geçtiğimiz günlerde pek çok kripto para odaklı YouTube hesabı ele geçirildi ve toplu şekilde reklam yapıldı.

Geçtiğimiz yıllarda Twitter üzerinden ünlü hesaplara siber saldırı ve Bitcoin dolandırıcılığının bir benzeri de YouTube üzerinden gerçekleşti. Kripto para fenomenlerinin YouTube hesapları ele geçirilirken, aynı anda da reklam yapıldığı gözlemlendi.

Bazı önemli kanalların; ‘BitBoy Crypto’, ‘Altcoin Buzz’, ‘Box Mining’, ‘Floyd Mayweather’, ‘Ivan on Tech’ ve ‘The Moon’ gibi yüz binlerce aboneye sahip hesapların etkilendiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Bilinmeyen bir şekilde kanalları ele geçiren siber saldırganlar, aynı anda bütün kanallardan video yayınlayarak izleyicilerden sahte bir kripto para projesi için bağış talep ederken, durumu fark eden kanal sahipleri hemen bu videoları sildi. Bazı yayınların ise YouTube tarafından engellendiği belirtildi.

Videolardan verilen adreslere şuana kadar sadece 850 dolalrık kripto para gönderildiği ifade edilirken, YouTube kanallarının nasıl ele geçirildiği araştırılıyor.

Kanal sahipleri, cihazlarına izinsiz giriş olmadığını vurgularken, sadece bir kurbanın SIM değiştirme olayına maruz kaldığı öne sürüldü. Bütün şüpheleri YouTube’un kendisine yönlendirildiği görülüyor. Henüz YouTube tarafından bir açıklama yapılmadığı da gelen bilgiler arasında.