Merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu olan Sovryn hack’lendi. Siber tehdit aktörleri, 1 milyon dolardan fazla kripto çaldılar.

Günümüzde siber saldırının en çok yaşandığı alanlardan biri olan kripto para dünyası bir kez daha siber saldırganların hedefi oldu. Bitcoin destekli DeFi protokolü Sovryn, siber saldırıya uğradı. Platformun aynı zamanda Bitcoin’leri RBTC’te çevirerek faiz kazanıldığı ve ayrıca çeşitli takas işlemlerinin gerçekleştirildiği de söylendi. Siber suçluların, gelir elde etmek için fiyat manipülasyon tekniğini kullandığı ortaya çıktı.

Henüz kimliği belirlenemeyen hacker veya hacker’lar, Sovryn AMM takas özelliği sayesinde fonların bir kısmını geri çekti ve 1 milyon dolardan fazla kripto parayı aldılar. Söz konusu saldırıda çalınan fonların; 211 bin 45 USDT ve 44.93 RBTC’den oluştuğu da gelen bilgiler arasında yer aldı. Fonların yarısının ise kurtarıldığı bildirildi.

Uzmanlar ise fonların kurtarılmaya çalışıldığının altını çizdi. Açıklama yapan Sovryn ise, bunun iki yıldır faaliyette olmasına dikkat çekti ve bu siber saldırının ilk başarılı saldırı olduğunu vurguladı. Ayrıca bilgisayar korsanlarının kredi verme ve alma protokollerini hedefledikleri ve siber saldırıdan kredi havuzlarının etkilendiği belirtildi. Siber saldırganların, xUSD’yi teminat olarak göstererek, almaları gereken orandan çok daha fazla RBTC aldıkları da ifade edildi.