Blok zincirleri arasında kripto varlıkları transfer eden Meter Passport köprüsü zarara uğrarken, çalınan varlıkların satıldığı ve bundan dolayı fiyat dibe inince bundan başka bir platformun da etkilendiği gelen bilgiler arasında.

Vitalik Butterin’in eleştirdiği köprü platformlarında bulunan zayıflıklar siber tehdit aktörlerinin gözünden kaçmadı. Özellikle son haftalarda hortumlanan tüm platformların farklı blok zincirleri arasında geçiş yapabilen köprülerin olması ise dikkat çekti.

Ethereum, BSC, Avax, DOT ve Kusama platformu olan Moonriver arasında köprü olan Meter Passport, kripto paraların dönüştürüldüğü algoritmadaki bir açık nedeniyle saldırıya uğradığını açıkladı. Siber suçlular yine Ethereum yatırır gibi göstererek bunları BNB ve wETH paralarına çevirdi ve hortumladı. Hortumlanan miktarın 4,4 milyon dolar olduğu belirtildi.

Saldırganların, BNB miktarını Moonriver ağında Shushiswap üzerinden sattığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Bu satış ağdaki BNB fiyatının yüzde 70 düşmesine neden olurken, dipten coin toplamak için hazırda bekleyen al-satçılar ise bu fırsatı kaçırmadı ve en düşük fiyattan BNB aldı. Bu BNB’leri de Hundred Finance üzerinde farklı kripto paralar olarak borç vermek için kullandı. BNB fiyatındaki dengesizlik nedeniyle bahse konu kripto paralarda bir tedarik sıkıntısı oluştu ve 3,3 milyon dolarlık bir zararın daha ortaya çıktığı ifade edildi.

Hundred Finance borç veren kullanıcılara ulaşarak işlemleri geri almalarını isterken, bunun karşılığında ödül teklif edildiği vurgulandı. Meter Passport ise 4,4 milyon dolarlık bir fon ayırarak tüm zararı karşılayacağı şeklinde ifadeler kullandı. Diğer taraftan havuzları boşaltan saldırganlar 1391 ETH ve 2.74 wBTC olarak varlıkları Tornado Cash adındaki ticaretin gizliliğine odaklanan platformda değiştirdiği, böylece paralar aklanmış ve takip edilemez hale geldiğinin altı çizildi.