Nintendo Switch ağırlıklı olmak üzere pek çok konsol modelinin kırılarak ücretsiz oyun veya ek depolama gibi yetenekler kazanmasını sağlayan Team Xecuter ekibinden Gary Bowser ceza aldı.

Geçtiğimiz günlerde, oyun fiyatlarının yüksek olması nedeniyle oyun konsollarında ‘jailbreak’ denilen kırma olayları gündeme gelmişti. Bundan dolayı bugüne kadar birçok dava açıldığını görmüştük. Korsan üretim olaylarında ilk gösterilen Team Xecuter hacker grubu davasında, Gary Bowser isimli hacker’ın 40 ay hapis cezası aldığı açıklandı. Cezanın Nintendo’nun başarısı olarak gösterilmesi dikkat çekti.

Nintendo Switc konsolunu kırabilen farklı cihazlar geliştirmiş Team Xecuter grubuna karşı oldukça agrasifti. Hatta Nintendo açtığı tazminat davalarıyla gündeme gelmişti. Ücretsiz oyun oynama veya ek depolama gibi farklı çözümler sunan bu ekip açık kaynağı savunduğu için topluluklar tarafından destek görmüştü ancak işi ticaret dökünce bu desteği kaybettiği görülüyor.

2020 yılında 3 kişilik bu ekibin tutuklandığı duyurulmuştu. Pazarlama kısmını üstlenen Gary Bowser, bu hafta açıklanan karar ile 40 ay hapse mahkum edilirken, hacker’ın aslında 10 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması istenmişti. Verilen ceza dikkat çekti. Kolluk kuvvetlerine çetenin çökertilmesi konusunda yardım ettiği için cezası azaltıldığı gelen bilgiler arasında yer aldı. Sattığı cihazlar nedeniyle oyun geliştiricilerinin 65 milyon dolar zarar ettiği öne sürüldü.

Bowser’ın, ayrıca Nintendo ile olan davasında da toplamda 1,.5 milyon dolar tazminat ödemeye razı olduğu belirtildi. FBI ise halen Bowser’ın sebep olduğu zararların etkilerini araştırmaya devam ettiği vurgulandı.