Trend Micro Satış Yöneticisi Gökhan Çörekçi, Maramiro TV’ye kurumlarda veri güvenliğini sağlamak için nasıl bir sistem oluşturulması gerektiği hakkında konuştu.

Gökhan Çörekçi, kurumlarda idari, hukuki ve teknik kadrolarım birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Çörekçi, veri merkezine teknolojik olarak konulan ürünler ve cihazların hukuki olarak değerlendirilmesinin öneminden bahsetti. Çörekçi, idari tarafta da kurumun kendi özel statüsüne bağlı olarak veri merkezi ile uyumlu olması gerektiğinin altını çizdi.

Gökhan Çörekçi konuşmasına şu şekilde devam etti: ‘’Bugün veri merkezine bir ürün konumlandırıldığı zaman; enerji, bankacılık ve otomotiv sektöründe çalışıyorsa her sektörün dinamikleri ayrı. Her sektörün kurumsal kültürü ve kendi iç kanunları, hükümleri farklı olduğu için biraz veri merkezlerinde çalışan ürünlerin ve cihazların ona göre ayarlanması, düzenlenmesi gerekiyor. Hukuki anlamda da ele alınmalı. Bugün KVKK GDPR 2023’te uyumlu hale geliyoruz. Kurumların kendi içerisinde bir kurumsal kültürünün oluşması lazım. Belki yangın tatbikatları gibi siber güvenlik tatbikatlarının da her üç ayda bir yapılması gerekiyor. Çünkü bugün hala çok basit hatalardan dolayı çok ciddi zararlar görüyor kurumlarımız.’’

VİDEO:009
BAŞLIK: Kurumlarda Veri Güvenliğini Sağlama
KONUŞMACI: Gökhan Çörekçi – Trend Micro Satış Yöneticisi
RÖPORTAJ: İdil Köksal