MacBook’larda akıl almaz bir güvenlik açığı tespit edildi. Yeni tespit edilen bu zararlı yazılım MacBook’ları ele geçiriyor ve önemli olan tüm verileri çalıyor. Özellikle de web tarayıcılarını hedef alan bu zararlı yazılım ile karşı taraftaki kullanıcıların bütün bilgilerine kolaylıkla erişilebiliyor.

Kripto cüzdanınızdan banka hesaplarınıza kadar tüm şifrelerinizi çalıyor

Realst adı verilen kötü amaçlı yazılım, Brawl Earth, SaintLegend, Olymp of Reptiles, Pearl, Evolion, Destruction, Dawnland ve WildWorld benzeri birçok isim kullanarak sahte blockchain sitelerinin kopyasına bürünüyor. Daha sonra sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen sahte kampanyalar ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu reklam kampanyaları size çok para kazandıracağını öne süren yasadışı bahis siteleri veya kripto para yatırım siteleri gibi şeyleri içeriyor.

İlerleyen zamanlarda tuzağa düşen kullanıcılar bu kampanyalara tıklayarak zararlı yazılımın ‘kripto para sitesi’ veya onun kılığına girmiş halini indirmiş oluyor. Bunun ardından da işler daha da kötü bir hal alıyor. Kötü amaçlı olan bu yazılım bütün bilgisayarınıza yayılıyor ve web adresleriniz üzerinde dolaşmaya başlıyor. Bununla beraber bilgisayarınızda kayıtlı olan şifrelerinize de erişim sağlıyor. Bu şifreleri de kötü niyetli kişilere ulaştırıyor.

Sizde bunlardan habersiz bir şekilde bilgisayarınızda programı kullanıyorsunuz. Siz ön planda eğlenirken onlar ise işin arka tarafında her şeyi yapıyor ve bilgilerinizi kötü amaçlı kişilere gönderiyor.

Kılık değiştirmiş uygulamaları cihazınıza yüklerken aslında arka plan FireFox tarayıcısından veri çalan ‘game.py’ ve Apple’ın birinci taraf parola yöneticisi Keychain’inden parola çalan ‘installer.py’ bulunuyor. Saldırganlar bu eklentileri kullanarak şifreleriniz ve kişisel verilerinizi ele geçiriyor.