Meta 100’den fazla ülkede 50 binden fazla kullanıcıyı hedef alan 7 gözetleme şirketini ve şirketlerle bağlantılı olan hesapları platformlarında yasakladı.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi olan Meta yaptığı açıklamada, 100’den fazla ülkede gazeteciler, insan hakları aktivistleri ve politikacılar gibi popüler isimleri sosyal medyada gözetleyen, haklarında bilgi toplayıp, onlara kötü amaçlı bağlantılar gönderen 7 şirketi tespit etti. Bu şirketlerle ilgili hesapları yasakladığını açıkladı.

Meta yayınladığı raporda, bu şirketlerin birkaç yıl içerisinde 100’den fazla ülkede 50 binden fazla kişiyi hedef aldığını belirtti. Ayrıca potansiyel olarak gözetim altında olduğuna inandığı kullanıcıları da uyardığını vurguladı. Ayrıca Meta, elde ettiği bulguları güvenlik araştırmacılarına ve diğer sosyal medya şirketleriyle de paylaştığını aktardı.

Meta şirket ismi vererek, bu şirketleri ve bağlantılı hesapları dava edeceklerinin altını çizdi. İsrail’den Cobwebs Technologies, Cognyte, Black Cube ve Bluehawk CI, Hindistan ve Kuzey Makedonya’dan BellTroX ve Cytrox şirketleriyle beraber Çin’den bilinmeyen bir kuruluş bu yasaklı grubu oluşturduğu gelen bilgiler arasında.

Meta’nın yayınladığı raporda; ‘’Uygulamalarımızı kötüye kullanan herkese karşı soruşturmaya ve yaptırım uygulamaya devam edeceğiz ancak bu siber paralı askerler birçok platformda bulunuyor. Ayrıca bu kişiler hem devletler hem de özel şirketler tarafından kullanılıyor. Hedefleri için internet üzerinden gözetlendiklerini bilmek çoğu zaman imkansızdır.’’ ifadeleri yer aldı.

Meta, denetimlerini ve yaptırımlarını artıracağını söylese de, en etkili çözümün küresel olarak işbirliği yapılmasının daha uygun olacağını söyledi.