Kaspersky Digital Payment anketine göre, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’yı kapsayan META bölgesindeki katılımcıların yüzde 55’i çevrimiçi bankacılık veya mobil cüzdan hizmetlerini kullanırken kimlik avı dolandırıcılığıyla karşılaştı. Yüzde 56’sı kişisel olarak sahte web sitelerine denk gelirken, yüzde 64’ü sosyal mühendislik kullanan dolandırıcılık yöntemlerine muhatap oldu. Türkiye’de bu oranlar sırasıyla yüzde 48, yüzde 49 ve yüzde 42 olarak gerçekleşti.

Dijital ödeme yöntemlerine yönelik tehditlerin farkındalığı sorulduğunda, katılımcıların çoğu hem finansal kimlik avı saldırılarının hem de çevrimiçi dolandırıcılığın farkında olduklarını bildirdi. META’daki katılımcıların yüzde 81’i ayrıca PC’lerde ve mobil cihazlarda bankacılık kötü amaçlı yazılımları hakkında bilgi sahibi olduklarını belirtti. Bu tür kötü amaçlı yazılımlar, kullanıcıların banka hesaplarından para çalmayı hedefliyor.

Ancak META’daki katılımcıların yüzde 95’i ve Türkiye’deki katılımcıların yüzde 93’ü bankaların ve ödeme şirketlerinin kullanıcıları çevrimiçi tehditler hakkında daha fazla eğitmesi gerektiğini düşünüyor.

Kaspersky Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Teknik Profesyonel Yöneticisi Emad Haffar, “İster kimlik avı dolandırıcılığının isterse mobil kötü amaçlı yazılımların yayılmasından bahsedelim, bazı temel siber güvenlik standartlarını oluşturmak önemlidir. En iyi siber güvenlik farkındalığı ve düzenli parola değişiklikleri gibi diğer önleyici tedbirlerle desteklenen genel saldırı vektörlerinin çoğunu filtreleyebilen gelişmiş güvenlik çözümleri, finansal işlemlerinizi güvende tutmanıza yardımcı olacaktır.” dedi.